Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zielony Zakątek

Bitwa pod Lasowcami

Uroczystości obchodów 76 rocznicy Bitwy pod Lasowcami stoczonej 4 lutego 1943 r. przez oddziały Armii Krajowej z Niemcami odbyły się w miniony poniedziałek (4 lutego) w miejscowości Lasowe.
Bitwa pod Lasowcami

Jest to przejaw pamięci, patriotyzmu i hołdu dla tych którzy walczyli 76 lat temu o to żebyśmy mogli żyć w wolnym niepodległym kraju – podkreśla Kazimierz Misztal burmistrz Krasnobrodu.

POSŁUCHAJ

Obchody rozpoczęła zbiórka przy pomniku. Następnie miało miejcie wystąpienie historyczne, cześć artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach, Msza Św., apel poległych, złożenie wieńców i spotkanie przy ognisku.

POSŁUCHAJ

Organizatorami wydarzenia byli: 3 Batalion Zmechanizowany w Zamościu, Burmistrz Krasnobrodu oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość który był reprezentowany przez jego prezesa Sławomir Zawiślak posła na Sejm RP.

POSŁUCHAJ

Mimo wielu lat które minęły od zakończenia II wojny światowej wiedza w społeczeństwie na temat ,,Powstania Zamojskiego” jest nadal niewystarczająca.

POSŁUCHAJ

Mieszkańcy Lasowiec pamiętają o poległych partyzantach.

POSŁUCHAJ

Bitwa pod Lasowcami była bitwą partyzancka stoczona 4 lutego 1943 na terenie Zamojszczyzny w pobliżu wsi Lasowce (obecnie Lasowe, część wsi Stara Huta) zakończona porażką partyzantów z oddziału Armii Krajowej por. Piotra Złomańca "Podlaskiego". Zginęło 35 partyzantów i 8 mieszkańców wsi.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze