Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Piekarnik pod zabudowę – dlaczego warto się na niego zdecydować

Remont kuchni wiąże się oczywiście z wymianą starych sprzętów na nowe. Ich zakup jest również niezbędny, gdy dopiero urządzamy nasze gniazdko. W poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego warto postawić na piekarnik pod zabudowę, który zastąpi klasyczne, wolnostojące urządzenie.
  • 27.09.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Piekarnik pod zabudowę – dlaczego warto się na niego zdecydować

Lodówka i piekarnik to bez wątpienia dwa sprzęty gospodarstwa domowego, bez których nie istnieje żadna kuchnia. Są one tak niezbędne jak rękawiczki w zimny, grudniowy wieczór. W wielu polskich domach wciąż królują piekarniki gazowe, jednak coraz częściej są one wypierane przez piekarniki elektryczne. Jednym z ich przedstawicieli jest piekarnik Samsung Dual Cook Flex. Co go wyróżnia? Przede wszystkim fakt, że jest to nowoczesne urządzenie, naszpikowane wręcz rozwiązaniami, o których stare, gazowe piekarniki, mogą tylko pomarzyć. Najważniejszym z nich jest funkcja czyszczenia katalitycznego, które dokonuje się samoczynnie, bez naszego udziału. Oprócz tego, wyżej wspomniany piekarnik posiada aż 40 programów pieczenia i funkcję szybkiego nagrzewania. Można więc powiedzieć, że piekarnik Samsung Dual Cook Flex sam piecze.

Piekarnik pod zabudowę – najważniejsze plusy

Decydując się na piekarnik pod zabudowę należy pamiętać o dwóch, bardzo ważnych rzeczach. Jest to mianowicie rozmieszczenie gniazdek z prądem w taki sposób, by kabel od piekarnika spokojnie mógł zostać w nie włożony oraz układ rur i położenie zlewu na planie. W przeciwnym razie nasze możliwości adaptacji piekarnika pod zabudowę będą mocno ograniczone lub będziemy musieli z niego w ogóle zrezygnować. Piekarnik pod zabudowę jest skrojony pod nowoczesną kuchnię i jego brak będzie rzucał się w oczy, w negatywnym tego zwrotu znaczeniu.

Jeżeli jednak wszystko jest na swoim miejscu, warto nie tylko kupić piekarnik pod zabudowę, ale i umieścić go w odpowiednim miejscu. Jakim? Takim, by w maksymalny sposób ułatwić sobie korzystanie z niego. A nie ma nic gorszego dla naszych stawów, kolan i pleców, jak ciągłe schylanie się i kucanie, by zajrzeć do piekarnika. Z tego względu jego montaż zalecany jest wyżej, mniej więcej na wysokości wzroku w pozycji siedzącej, czyli około 120-140 centymetrów od podłogi.

Współczesne piekarniki pod zabudowę, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, piekarników gazowych, mają funkcję automatycznego czyszczenia, bez użycia zewnętrznych środków chemicznych. Wiele modeli posiada opcję czyszczenia parowego, dzięki czemu my oszczędzamy czas, pieniądze i nasze zdrowie.

Sprawdź również na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy

 

Piekarnik pod zabudowę – cena

Kupując piekarnik pod zabudowę i montując go wysoko ponad podłogą należy pamiętać o tym, że konieczne będzie dokupienie płyty grzewczej oraz szafki, w której umieszczone zostanie urządzenie. Na szczęście nie oznacza to, że koszty piekarnika wzrosną diametralnie w porównaniu do klasycznego modelu.

Średnio piekarnik pod zabudowę jest tańszy o około 700-800 złotych od wolnostojącego, zaś ceny płyt grzewczych zaczynają się już od 500 złotych. Oczywiście ostateczny koszt zależy od naszych indywidualnych potrzeb, oczekiwań i, przede wszystkim, funduszy, jakimi dysponujemy.

--- Artykuł sponsorowany ---