Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rejestracja samochodu - o czym warto pamiętać?

Rejestracja samochodu jest niezbędnym etapem w czasie zakupu nowego lub używanego pojazdu. Wiąże się z dużą ilością dokumentów i mnóstwem formalności, które trzeba załatwić. Każde auto, niezależnie od tego, czy zostało kupione w Polsce, czy za granicą wymaga rejestracji. Co trzeba zrobić? Gdzie się udać, aby zarejestrować samochód?
  • 23.05.2023 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rejestracja samochodu - o czym warto pamiętać?

Rejestracja samochodu – gdzie załatwić formalności?

Wniosek o rejestracje samochodu należy złożyć w wydziale komunikacji, właściwym do miejsca zamieszkania. Może to być starostwo powiatowe, urząd miasta lub urząd dzielnicy. Aby proces rejestracji samochodu przebiegał sprawnie, należy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Obecnie, w dobie internetu, rejestrację auta można przyśpieszyć. Możliwe jest zdalne złożenie wniosku i sprawdzanie, na jakim etapie jest sprawa. Rejestracja samochodu online jest prosta i wygodna, decyduje się na nią coraz więcej osób. Oczywiście dokumenty można dostarczyć także osobiście lub wysłać pocztą. Warto pamiętać, że w niektórych wypadkach konieczna jest również wymiana dowodu rejestracyjnego. Więcej o wymianie dowodu dowiesz się z: https://www.wowpolisa.pl/p/wymiana-dowodu-rejestracyjnego-jak-i-gdzie-to-zrobic/54.html.

Wniosek o rejestrację samochodu

Wniosek o rejestrację pojazdu najłatwiej pobrać ze strony właściwego organu lub osobiście, w urzędzie. Wypełnienie dokumentu jest proste, nie powinno zająć dużo czasu. Należy podać m.in. takie informacje jak:

  • numer VIN,

  • marka i model pojazdu,

  • poprzednie numery tablic,

  • numer silnika itp.

Niezbędne są także dokumenty, umożliwiające zarejestrowanie samochodu. Jest to: dowód własności pojazdu, czy najczęściej umowa kupna-sprzedaży, dowód zapłaty podatku VAT, potwierdzenie wniesienia opłat, karta pojazdu, dowód rejestracyjny i tablice. W przypadku, gdy samochód ma współwłaściciela, dana osoba musi pojawić się w urzędzie lub zostawić pełnomocnictwo. Jeżeli samochód pochodzi spoza Polski, konieczny jest dowód opłacenia akcyzy, dowód badania technicznego pojazdu oraz potwierdzenie wniesienia opłaty recyklingowej. Dokumenty muszą być dostarczone w języku polskim, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Osoby, które rejestrują pojazd, otrzymają pozwolenie na 30 dni, umożliwiające poruszanie się po drogach. Decyzja o zarejestrowaniu samochodu wydawana jest po ok. 14 dniach. Aby ją otrzymać, należy zwrócić pozwolenie czasowe i pokazać polisę OC. Wielu kierowców nie wie, kiedy konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Warto to sprawdzić, aby nie przedłużać procesu rejestracji samochodu. O szczegółach można przeczytać na stronie https://www.wowpolisa.pl/p/najpierw-rejestracja-czy-oc/43.html.

Rejestracja pojazdu – jaki koszt?

Cena, jaką trzeba zapłacić za rejestrację pojazdu, nie jest stała, zależy od kilku czynników, tj.

  • Tablice rejestracyjne (można wymienić na nowe, ale obecnie nie ma takiego obowiązku i właściciel pojazdu może zostawić stare tablice, o ile są w należytym stanie);

  • Rodzaj pojazdu (inny jest koszt rejestracji samochodu, motocykla, motorower i przyczepki);

  • Status pojazdu (inny jest koszt rejestracji pojazdu zabytkowego, a inny auta nowego).

Od 4 września 2022 roku nie trzeba płacić za wydanie karty pojazdu i nalepki kontrolne, ponieważ te dane są dostępne w internetowej bazie. Koszt rejestracji pojazdu w 2023 roku wynosi 161,50 zł (za auto nowe oraz używane, kupione w Polsce i za granicą), 1 081,50 za samochód ze spersonalizowanymi tablicami,181,50 zł za auto zabytkowe i 81 zł – za rejestrację samochodu bez zmiany tablic rejestracyjnych.

Rejestracja pojazdu oraz wykupienie ubezpieczenia OC to obowiązek każdego kierowcy. Warto dowiedzieć się, jak załatwić wszystkie formalności, co pozwoli uniknąć stresu i niepotrzebnych problemów.

--- Artykuł sponsorowany ---