Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 20:01

To musisz wiedzieć przed zakupem samochodu z drugiej ręki! 5 praktycznych porad

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, musisz wiedzieć, co dokładnie sprawdzić oraz na co zwrócić szczególną uwagę, aby była to dobra decyzja. Przygotuj sobie plan, który sprawi, że niczego nie pominiesz. Zapoznaj się z pięcioma praktycznymi poradami dotyczącymi zakupu samochodu, aby przekonać się, na co musisz zwracać szczególną uwagę. Dzięki temu będziesz dobrze przygotowany do takiej decyzji.
  • 17.08.2023 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
To musisz wiedzieć przed zakupem samochodu z drugiej ręki! 5 praktycznych porad

1.    Ustal budżet i zapoznaj się z dostępnymi ofertami

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego samochodu ustal budżet, jaki możesz przeznaczyć na ten cel. W ten sposób zawęzisz zakres poszukiwań. Jeśli poszukujesz samochodu używanego, to przede wszystkim sprawdź oferty dostępne w Internecie. Na wielu serwisach znajdziesz anonse o sprzedaży aut z drugiej ręki. Warto je zapisywać, aby później można było do nich wrócić.

Dobrze napisane ogłoszenie powinno zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat samochodu. Dzięki nim będziesz mógł wstępnie ocenić, czy konkretne auto jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami. W takim ogłoszeniu powinien znajdować się numer telefonu sprzedawcy, aby można było się z nim szybko i bezproblemowo skontaktować.

2.    Sprawdź stan techniczny auta przed jego zakupem

Zastanawiasz się, jak sprawdzić auto przed zakupem? Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli Ci ocenić, czy sprzedawca przedstawił wszystkie informacje na temat auta, a przede wszystkim jego stanu technicznego. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest skorzystanie z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). To rozwiązanie jest polecane przede wszystkim osobom, które planują kupić droższe auto. ASO dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwala na przeprowadzenie szczegółowych oględzin. Pracownicy stacji mają dostęp do pełnej historii serwisowej, która jest bardzo pomocna przy ocenie stanu technicznego.

Innym sposobem jest także odwiedzenie niezależnego serwisu samochodowego. Wizyta w takim miejscu jest zdecydowanie tańsza niż w przypadku ASO. Dlatego to rozwiązanie jest skierowane głównie do osób kupujących nieco tańsze auta. Warto wybrać zaufany warsztat, w którym pracują doświadczeni mechanicy.

Możesz również skorzystać z pomocy niezależnego doradcy samochodowego. Za odpowiednią opłatą przeprowadzi on kompleksowe oględziny pojazdu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że z usługi specjalisty można skorzystać także zdalnie. Wtedy przesyła on raport wraz z dokumentacją fotograficzną.

3.    Ustal numer VIN samochodu

Numer nadwozia VIN to bardzo cenna informacja dla kupującego samochód. Jeśli w ogłoszeniu nie widnieje informacja na ten temat, to skontaktuj się ze sprzedającym i poproś o jego udostępnienie. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć VIN w dokumentach lub w samochodzie? Jeśli tak, to zapoznaj się z informacjami dostępnymi pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/gdzie-znajde-numer-vin-samochodu.

Numer nadwozia dostarczy Ci wielu cennych danych na temat samochodu. Jest on potrzebny, jeśli chcesz sprawdzić dokładną historię auta, które zamierzasz kupić. 

4.    Zweryfikuj historię pojazdu

Najlepszym sposobem na to, aby sprawdzić historię pojazdu, który planujesz kupić, jest skorzystanie z usługi Historia Pojazdu. Jest ona darmowa i udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest przeznaczona zarówno dla osób planujących zakup samochodu osobowego, jak i motocykla oraz każdego innego rodzaju pojazdu. Jak sprawdzić historię za pomocą wspomnianej strony? Wystarczy, że przygotujesz:

  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny,
  • datę pierwszej rejestracji.

Więcej ciekawych informacji na temat sprawdzania historii pojazdu znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/samochod/jak-sprawdzic-historie-pojazdu.

5. Zadbaj o formalności

Jeśli kupujesz auto od sprzedawcy, który jest osobą fizyczną, musicie zawrzeć umowę kupna-sprzedaży. Należy sporządzić dwa egzemplarze, po jednym dla każdej ze stron. W dokumencie muszą znajdować się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sprzedawcy oraz kupującego, a także pojazdu będącego przedmiotem transakcji.

Pamiętaj! Sprzedawca musi przekazać Ci wszystkie niezbędne dokumenty związane z autem, które kupujesz. Potrzebujesz przede wszystkim dowodu rejestracyjnego, a także ważnej polisy OC.

Po zakupie samochodu musisz go zarejestrować w odpowiednim wydziale komunikacji. Obecnie nie ma obowiązku zmiany numeru rejestracyjnego, gdyż nowy właściciel może jeździć na dotychczasowych tablicach. Niezbędna jest jednak wymiana dowodu. Nie możesz także zapomnieć o ubezpieczeniu OC. Do chwili wygaśnięcia obowiązującej polisy, możesz bez przeszkód z niej korzystać. Wskazane jest poinformowanie o tym fakcie ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że w takim przypadku OC nie odnowi się automatycznie, dlatego będziesz musiał kupić nową polisę, gdy obecna się zakończy.

Zakup samochodu to poważna decyzja, do której trzeba się dobrze przygotować. Jeśli zadbasz o to, aby dokładnie sprawdzić historię pojazdu oraz jego stan techniczny, unikniesz rozczarowania. Zadbaj także o dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności, aby móc legalnie poruszać się autem po drogach.

--- Artykuł sponsorowany ---