Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Co charakteryzuje dzisiejsze software house’y?

Software house to szczególny rodzaj działalności na rynku IT. Zadaniem firm tego typu jest tworzenie oprogramowania według zamówień klientów. Czym wyróżniają się przedsiębiorstwa zaliczane do tej grupy?
  • 29.04.2024 09:03
  • Autor: Grupa tipmedia
Co charakteryzuje dzisiejsze software house’y?

Możliwość przygotowania projektu od zera

Jednym z najważniejszych wyróżników dzisiejszych software house’ów, zwłaszcza w przypadku najbardziej profesjonalnych podmiotów tego typu, jest kompleksowa obsługa klienta. Kompetencje zespołu powinny pozwalać na opracowanie projektu od A do Z – od ustalenia wymagań i opracowania wstępnej koncepcji, poprzez wybór narzędzi i implementację, aż po wdrożenie, testowanie i utrzymanie. Rola klienta w tym procesie jest najistotniejsza na początkowych i końcowych etapach, jednak współpraca obejmuje także bieżącą komunikację. Korzystając z takich usług, należy przede wszystkim zadbać o precyzyjne, konkretne przedstawienie wymagań, jak również zgłaszanie ewentualnych uwag w trakcie realizacji.

Szeroki zakres kompetencji

Współczesne software house’y przeważnie nie są już firmami zorientowanymi wyłącznie na ściśle ustalone rodzaje oprogramowania. Za przykład można wziąć m.in. software house X-ONE z Poznania, której oferta obejmuje szereg różnorodnych propozycji – aplikacje mobilne, strony internetowe, platformy B2B i B2C, integracje systemów i wiele więcej. To z kolei wiąże się przeważnie z dobrą znajomością różnych technologii, a także zaawansowanych narzędzi z zakresu zarządzania projektem i tworzenia kodu. Dzięki temu software house jest w stanie efektywnie realizować projekty w pełni dostosowane do potrzeb klienta.

Nacisk na uniwersalne technologie

Choć może się wydawać, że ten punkt w pewnym stopniu zaprzecza poprzedniemu, w rzeczywistości są one blisko powiązane ze sobą. Wszechstronność dzisiejszych software house’ów w sporej mierze wynika z pojawienia się uniwersalnych technologii, które mogą być używane w różnych kontekstach. Nie trzeba już np. tworzyć osobnych aplikacji mobilnych na system Android i iOS – zamiast tego można wykorzystać frameworki pozwalające na przygotowanie tych samych funkcjonalności i tego samego interfejsu na różne urządzenia. To samo dotyczy aplikacji webowych, które mogą być z łatwością dostosowane do środowiska desktopowego i mobilnego.

Jak wybrać odpowiedni software house?

Wybór właściwego software house’u może wydawać się pewnym wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na trzy najważniejsze kwestie – zakres kompetencji, doświadczenie i dotychczasowe realizacje. W przypadku umiejętności liczy się przede wszystkim dostęp do technologii, które pasują do wymagań danego projektu. Doświadczenie przekłada się natomiast na znajomość potrzeb klientów i poszczególnych procesów, co z kolei wiąże się z szybszą realizacją i lepszą jakością oprogramowania. Przy podejmowaniu decyzji zawsze warto także sprawdzić portfolio firmy – na stronie software house’u powinny znaleźć się linki do przygotowywanych wcześniej stron i aplikacji. Ocena ich jakości pozwala szybko uzyskać wgląd w to, na jaki standard możemy liczyć przy współpracy z danym podmiotem.

Artykuł sponsorowany