Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Odkryj potencjał frytkownicy - kreatywne pomysły na smakowite przekąski i nie tylko

Dlaczego ryba nad morzem smakuje wybornie? Wcale nie dlatego, że jest świeża, tam też smaży się ryby mrożone. Sekretem natomiast jest bardzo wysoka temperatura smażenia. W domu też można sobie przyrządzić taką rybkę, ale… trzeba mieć frytkownicę.
  • 29.04.2024 09:06
  • Autor: Grupa tipmedia
Odkryj potencjał frytkownicy - kreatywne pomysły na smakowite przekąski i nie tylko

Co to jest frytkownica?

Frytkownica jest jednym z urządzeń kuchennych, bez których coraz częściej nie wyobrażamy sobie życia. To już raczej produkt pierwszej potrzeby niż technologiczna ciekawostka.

Frytkownice pierwotnie były używane wyłącznie do smażenia frytek w głębokim oleju. Dość szybko jednak udało się zauważyć, że takie ograniczenie marnuje ich potencjał. We frytkownicy można bowiem usmażyć znacznie więcej. A jeśli mamy frytkownicę beztłuszczową, otwierają się przed nami wrota do kulinarnego raju. Ale po kolei.

Czy warto mieć frytkownicę tłuszczową? Co można w niej zrobić?

Każdy rodzaj frytkownicy gwarantuje obróbkę termiczną w bardzo wysokiej temperaturze. W przypadku frytkownicy tłuszczowej możemy mówić o styku zalet i wad.

Wadą na pewno jest smażenie w głębokim tłuszczu. Dietetycy stanowczo to odradzają. Zaletą natomiast… smażenie w głębokim tłuszczu. To dzięki tej metodzie potrawy z frytkownicy są chrupiące. Mowa nie tylko o frytkach, ale też o kawałkach smażonego mięsa i wszystkim, co da się usmażyć w panierce. To właśnie w ten sposób można zrobić nadmorską rybę domowym sumptem.

Co jeszcze usmażyć we frytkownicy tłuszczowej? Panierowany ser, warzywa, owoce morza – wszystko to, co zwykle trafia na patelnię.

Czy warto mieć frytkownicę beztłuszczową? Co można w niej zrobić?

Frytkownica beztłuszczowa nie potrzebuje oleju, by przygotować nam smacznie i zdrowe danie. W pełni zasługuje na miano urządzenia fit. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że o chrupiącej panierce można zapomnieć.

Nie jest to zresztą duża wada, bo wszelkie potrawy przyrządzanie we frytownicy beztłuszczowej są tak smaczne, że panierka przestaje być potrzebna.

Co można przygotować we frytownicy beztłuszczowej? Lista jest bardzo długa, skupmy się zatem na najpopularniejszych daniach:

– kotlety mielone – będą raczej zapieczone niż usmażone, ale na pewno pyszne,

– pieczony kurczak – może smakować nieco jak grillowany, ale z pewnością zasłuży na miano rozpływającego się w ustach,

– pieczone lub grillowane owoce morza – nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak wielu restauracjach przyrządza się je właśnie we frytkownicy beztłuszczowej.

– muffinki – jak najbardziej możemy je zrobić we frytkownicy zamiast w piecu.

Ile kosztuje frytkownica?

Jak w przypadku każdego innego sprzętu, tak i ceny frytkownic znacząco różnią się między sobą. Dla przykładu frytownica beztłuszczowa FR35 fritto kosztuje około 200 zł. W tej cenie otrzymujemy produkt, w którym zrobimy znacznie więcej niż frytki. Sprawdzi się w większości zastosowań domowych.

Co jeszcze można zrobić we frytkownicy?

Większość frytkownic beztłuszczowych nadaje się do podgrzewania potraw. Niektóre oferują także funkcję suszenia i gotowania na parze. To jednak zaawansowane modele, a więc nieco droższe od wyżej wymienionych.

Artykuł sponsorowany