Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Czy po suplementach na odchudzanie nadwaga powraca?

Tyję, chudnę, znów tyję. Jest cała masa osób, które doskonale znają ten problem. Nie ma chyba nic bardziej demotywującego i odbierającego nam całą radość z osiągniętych efektów, niż nienawistny efekt jo-jo.
  • 19.11.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy po suplementach na odchudzanie nadwaga powraca?

Statystki są okrutne - jak podają przeprowadzone badania fakty są takie, że nawet 80% osób, którym udało się sporo schudnąć, wróci do starej wagi po upływie roku.

Odzyskiwanie masy ciała może być więc niekończącym się cyklem.

Dlaczego tak ciężko jest utrzymać osiągniętą po odchudzaniu wagę?

Zwykle dzieje się tak dlatego, że odchudzamy się ekstremalnie, chcąc szybko osiągnąć efekt. Wybieramy szybką, wykańczającą dietę, która rzeczywiście pozwala nam zrzucić nadwagę, ale to przecież nie koniec naszej pracy.

Prawdziwa trudność, to utrzymać efekt i tu zwykle wiele osób ponosi porażkę. Zadowoleni z efektów po prostu wracamy do dawnych nawyków. Siedzący tryb życia, przetworzona żywność, jedzona w biegu. To wszystko robi swoje.

Do tego dochodzi poprzedni czas „głodowania” (czyli czas, kiedy chcąc schudnąć, ograniczaliśmy spożyte kalorie). Jest to sygnał dla organizmu, że musimy zgromadzić zapasy na kolejny czas głodu.

Jaki jest efekt? Po tym jak gwałtownie zrzuciliśmy nadwagę, znów gwałtownie tyjemy, często nawet więcej niż wcześniej.

Stosując restrykcyjne diety a nawet głodówki, sprawiamy, że nasza przemiana materii zwalnia. Dlatego też, po ich zakończeniu, choćby niewielkie nadwyżki energii, którą pozyskujemy z pożywienia, nie będą wykorzystywane przez organizm na bieżąco.

Wpadamy więc w pułapkę błędnego koła, coraz trudniej jest nam schudnąć a cierpi na tym nie tylko nasze ciało, ale również psychika.

Efekt jo-jo po suplementach diety

Odchudzając się, stawiamy zwykle na poprawę jakości żywienia, dietę niskokaloryczną, ruch i ostatnio modne suplementy wspomagające odchudzanie. Część osób stosuje wszystkie te działania razem, inni, nie mają czasu ani motywacji by porządnie podejść do kwestii zrzucania nadwagi.

Prawda wygląda tak, że specjalistyczne suplementy na odchudzanie, stanowią dopełnienie zdrowej diety i ruchu.

Oczywiście, istnieją takie środki, które rzeczywiście same w sobie potrafią sprawić, że sporo schudniemy w krótkim czasie. Są to jednak (trzeba podkreślić), środki zakazane w Polsce i szkodliwe dla zdrowia.

Niektóre takie specyfiki zawierają np. jaja tasiemca czy amfetaminę. Dzięki takim składnikom, chudniemy szybko a przy okazji rujnujemy całkowicie swoje zdrowie.

Suplementy dostępne na polskim rynku, to coś zupełnie innego. Zwykle opierają się na ziołowym składzie i są delikatne w działaniu.

Same w sobie nie są na tyle silne, żeby bez diety i ruchu sprawić, że nagle schudniemy w krótkim czasie kilkanaście kilogramów.

Oczywiście jako dodatek do diety wg portalu Szczupła Kobieta mogą przyspieszyć efekty odchudzania, ale nie są absolutnie lekiem na odchudzanie.

Konkluzja jest jasna, jeśli stosujemy wykańczającą dietę i/lub katujemy się treningami a przy okazji stosujemy suplementację, rzeczywiście może dotknąć nas efekt jo-jo. Nie będzie to jednak wina samego suplementu a naszego podejścia do kwestii odchudzania.

Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele odchudzających się osób, chciałoby zobaczyć efekty od razu, ale pomyślcie też o tym w ten sposób - nie przytyliście w miesiąc prawda? A przytyć zawsze jest łatwiej. Tak więc na odchudzanie też potrzeba czasu.

Jak zapobiec powracającej nadwadze

Przede wszystkim skupmy się nie na efektach, ale na tym, żeby po prostu zadbać o siebie i swoje zdrowie. Nastawiając się na szybkie efekty i wokół tego skupiając swoją pracę, sprawimy tylko, że będziemy sfrustrowani i w konsekwencji sobie zaszkodzimy.

Najlepiej, jeśli będziemy tracić ok. kilograma tygodniowo. Nasza dieta, absolutnie nie powinna obejmować mniej niż 1500 kcal. Głodówki nie wchodzą w grę. Nie robią absolutnie nic dobrego dla naszego zdrowia.

Wprowadźmy do codziennego jadłospisu błonnik, który nas nasyci i podkręci metabolizm. Unikajmy wysokokalorycznych przekąsek typu słodycze, słodkie napoje, fast foody.

Pamiętajmy o regularnym ruchu, 3-4 razy w tygodniu, gimnastykujmy się lub uprawiajmy po prostu aktywność, którą lubimy i która sprawia nam przyjemność.

Jedzmy 5 niedużych posiłków, co 3-4 godziny dziennie.

Odżywiajmy się racjonalnie, zadbajmy o ruch i jeśli mamy ochotę używajmy bezpiecznej suplementacji a na pewno uda nam się uniknąć powracającej nadwagi.

--- Artykuł sponsorowany ---