Zamojski Dzień Papieski 2019

Zamojski Dzień Papieski 2019

„Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po Polsku” – mówił św. Jan Paweł II 20 lat temu w Zamościu. Po tym okresie to zdanie wydaje się być najbardziej zapamiętanym przez uczestników Liturgii Słowa z Ojcem świętym 12 czerwca 1999 roku w Zamościu. To ten fragment przywołujemy najczęściej, pytani o to, co poza nadciągającymi nad Zamość deszczowymi chmurami, zapamiętaliśmy z tego spotkania.

Czy naprawdę tylko tyle? Słowa papieża, wypowiedziane w Zamościu to nie tylko zachwyt i pochwała przyrodniczego piękna Zamojszczyzny i Roztocza. To także refleksja nad dziełem stworzenia i wezwanie do odpowiedzialności oraz troski za te dobra, które zostały nam powierzone.  

Przypominanie nauczania polskiego papieża, w tym przemówienia z Zamościa to wyzwanie, które rokrocznie stawiają przed sobą Katolickie Radio Zamość, Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu i Miasto Zamość m.in. poprzez organizację Zamojskiego Dnia Papieskiego. W tym roku mija 20 lat od chwili, gdy św. Jan Paweł II przybył na Zamojską Ziemię, gdy nas odwiedził i wspólnie z nami się modlił, skierował swe słowo i nam błogosławił. Poprzez Zamojski Dzień Papieski chcemy przywoływać w pamięci tamto wydarzenie, podniosłość chwili i atmosferę, ale również chcemy przekazywać młodemu pokoleniu, temu, które nie miało okazji do osobistych spotkań z Ojcem świętym, jego historię życia i nauczanie.

Z racji jubileuszu wizyty Zamojski Dzień Papieski (12 czerwca) zapowiada się wyjątkowo. Już od pięciu lat wiąże się on z Diecezjalnym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Osoby z niepełnosprawnościami  przed południem wystąpią na Rynku Wielkim, śpiewając dla Ojca świętego. Uczniowie ze szkół zrzeszonych w Diecezjalnej Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II przygotowują także uroczystą akademię ku czci Ojca świętego, którą będzie można obejrzeć o godz. 11.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, a następnie o godz. 12.00 w tym miejscu sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem JE ks. bp Mariana Rojka, biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Należy zauważyć, że kościół ten to miejsce spotkania z Ojcem świętym przed 20 laty, stąd sprawowana Msza św. w tym miejscu będzie niejako powrotem do tradycji odpustu papieskiego, który właśnie 12 czerwca sprawowany był w tej parafii przez wiele lat.

Zamojski Dzień Papieski od samego początku jest także świętem Katolickiego Radia Zamość. Chcemy w tym ważnym dla naszej rozgłośni dniu, cieszyć się nim razem ze słuchaczami i dobroczyńcami. Dlatego od wielu już lat druga część Zamojskiego Dnia Papieskiego odbywa się wieczorem na Rynku Wielkim (godz. 19.00). Jest to okazja do podziękowania tym osobom, które długotrwale wspierają nasze radio, przyznając im nagrody SEMPER FIDELIS („Zawsze wierny”) oraz wyróżnienia PRZYJACIEL KATOLICKIEGO RADIA ZAMOŚĆ osobom, które z nami współpracują na antenie i są doceniani również przez naszych radiosłuchaczy. Kulminacją Zamojskiego Dnia Papieskiego będzie koncert, na który z pewnością czekają mieszkańcy Zamościa i całego regionu. O godz. 20:00 na scenie Rynku Wielkiego wystąpi zespół Golec uOrkiestra.

Zamojski Dzień Papieski nie mógłby się odbyć bez wsparcia wielu instytucji, które wraz z głównymi organizatorami chciały uczcić 20. rocznicę wizyty polskiego papieża w Zamościu. Wśród nich należy wymienić Kurię Diecezjalną w Zamościu, Urząd Miasta Zamość, Urząd Marszałkowski w Lublinie, Urząd Gminy Zamość, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Fundacji PGE oraz wiele innych podmiotów.

Niech rocznica pobytu św. Jana Pawła II zgromadzi nas na Zamojskim Dniu Papieskim. Niech otoczenie miejsc, w których przebywał Ojciec święty: katedry, o której mówił „wielowiekowy skarbiec naszej wiary i kultury” i kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, przywołuje w naszej pamięci to historyczne wydarzenie sprzed 20 lat i przynagla nas do powracania do tych treści, które kierował do nas św. Jana Paweł II.

Joanna Suszko