Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SIG Zamość

ŻYJĘ NA 100%

„ŻYJĘ NA 100%” to cykl audycji informacyjno-edukacyjnych z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień. Chcemy w nich ukazać dzieciom i młodzieży, a także dorosłym mieszkańcom Zamościa jak mówić "NIE" alkoholowi.

Emisja raz w miesiącu od września do grudnia br. w trzecią sobotę miesiąca w godz. 13.10-14.10.

Powtórki audycji w trzecie niedziele miesiąca o godz. 23.00.

Zapraszam

Katarzyna Muszyńska

2019.12.14 Uzależnienia od nowoczesnych technologii, tzw. sieciaki

W audycji poruszamy temat uzależnienia od nowoczesnych technologii, a szczególnie internetu. Jest to pierwsze uzależnienie, które dotyka też najmłodszych. Gośćmi byli: Ireneusz Siudem (terapeuta i psycholog), Renata Szewera (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Zamościu), Anna Władek - Błaszczak z Poradni Leczenia Uzależnień w Zamościu. Podczas audycji wykorzystałam także sondę o uzależnieniu od Internetu.

2019.11.09 Alkohol nieletnim dostęp wzbroniony

W audycji poruszyliśmy problem dostępu alkoholu dla nieletnich. Celem miało być zwiększenie wiedzy na temat zasad ograniczania dostępności picia alkoholu przez osoby niepełnoletnie. Moim głównym zamierzeniem było uświadomienie społeczeństwa, że każdy dorosły ma obowiązek reagować jak nieletni pije alkohol, albo jak ktoś ten alkohol sprzedaje. Dzieci i młodzież o wiele bardziej są narażone na uzależnienia i każda ilość alkoholu im po prostu szkodzi. Audycja zaczyna się od sondy ulicznej, w której pytam dorosłych i nieletnich jaki mają stosunek do alkoholu i do picia ich przez dzieci i młodzież. Pojawiają się też eksperci tacy jak Izabela Kwiatkowska, Anna Górska, czy Adrian Maziarczuk i Karol Kołbyk, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką oraz uzależnieniami.

2019.10.12 Poza granicami bezpiecznego picia

W audycji rozmawialiśmy o tym jak można ocenić własny wzorzec pica alkoholu. Pani Katarzyna Bednarczuk z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Zamość przedstawiła jaka jest ilość wypijanego alkoholu w kraju i w naszym mieście. Terapeutka i psycholog Ewa Więckowska przedstawiła standardową porcję alkoholu, jakie są limity bezpiecznego picia i co to jest picie o niskim ryzyku szkód, picie ryzykowne i szkodliwe. Krystyna Chudzik, lekarz rodzinny opisała test AUDIT  za pomocą którego można rozpoznać własny wzór picia. Jerzy Liberadzki, lekarz pediatra powiedział jakie szkody może wyrządzić alkohol oraz jak rozpoznać uzależnienie. Natomiast ginekolog Marek Lipiec powiedział co grozi jeśli kobieta w ciąży pije alkohol. Odwiedziliśmy także zamojskie restauracje by tam dowiedzieć się jak piją alkohol zamościanie.

2019.09.14 Narkotyki i dopalacze zabijają
W audycji odwiedziliśmy  Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii "Powrót z U" w Albrechtówce. Tam rozmawialiśmy z Magdaleną Ćwiklińską - terapeutą. Pani Jadwiga Poświatowska powiedziała, jak działają dopalacze i dlaczego są tak groźne. Adwokat Radosław Kosturbiec wyjaśnił, co grozi za posiadanie i sprzedaż dopalaczy. Odwiedziliśmy także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Salvete, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Zamościu oraz ASB Hetman Zamość.

 
 
Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.