Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 05:22
Reklama Zamojska Fundacja Kapitału Społecznego

#MŁODZI MAJĄ GŁOS!

Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu realizuje projekt dla uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu pn. „#Młodzi mają GŁOS!”.

Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Projekt skierowany jest do 20 osób w wieku 13-15 lat, uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w Zamościu.

Ilość osób do udziału w zadaniu: 20 (2 grupy po 10 osób)

Termin realizacji działań: sierpień 2021 r. – czerwiec 2022 r.

Projekt obejmuje następujące działania:

  • warsztaty z zakresu dziennikarstwa obywatelskiego i społecznego;
  • szkolenia z zakresu pracy i działań wolontariackich;
  • warsztaty z zakresu sztuki mówienia, emisji głosu, interpretacji tekstu;
  • warsztaty z zakresu pisania scenariuszy, obsługi mikrofonu, obróbki i zapisu dźwięku;
  • realizacja 36 audycji społeczno-obywatelskich w ramach Radiowego Klubu #Młodzi mają GŁOS!

Każdy uczestnik weźmie udział:

  • w 8 godzinach warsztatów dotyczących edukacji obywatelskiej i społecznej;
  • w 8 godzinach szkolenia wolontariackiego;
  • w 16 godzinach warsztatów z zakresu dziennikarstwa radiowego
    pn. "Sztuka Mówienia".

W ramach projektu utworzony został Radiowy Klub "#Młodzi mają GŁOS!", w którym przyszli dziennikarze, uczestnicy Projektu rozwijają swoje kompetencje dotyczące nowatorskich form samorozwoju oraz współczesnych metod i technik przygotowywania audycji społecznych.

W ramach Radiowego Klubu "#Młodzi mają GŁOS!" zostanie zrealizowany cykl 36 audycji radiowych, w którym poruszane będą najważniejsze zagadnienia związane z zachęcaniem osób młodych do aktywności i promujących ideę solidarności międzypokoleniowej. 

 

2022-06-22 Audycja 41

To już ostatnia audycja/ Poprowadzą ją uczniowie klasy 8b: Kuba Trusek i Michał Lizak oraz Ola Wójtowicz, Oliwia Tchórz i Maja Szykuła - młodzi radiowi specjaliści. W programie podsumowanie projektu #MŁODZIMAJĄGŁOS! i realizowanych audycji radiowych.


2022-06-16 Audycja 40

Uczniowie klasy 8b Ola Wójtowicz i Kuba Trusek podjęli bardzo ważny i interesujący temat jakim jest Bitwa Pod Osuchami, największa bitwa partyzancka II wojny światowej. Niebawem przypada 78. rocznica tego wydarzenia. Do studia uczniowie zaprosili panią Wiesławę Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, która opowiedziała o przebiegu bitwy oraz o tym jak ważna jest pamięć o naszej historii i bohaterach.


2022-06-15 Audycja 39

Oliwia Tchórz i Julia Lichota zaprezentują nam działalność kolejnego ze stowarzyszeń, działających w regionie. Pani Elżbieta Burcan, prezes Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Promocji i Rozwoju Środowisk Lokalnych 28+, które funkcjonuje w Gminie Zamość w audycji opowiada o tym jak bardzo aktywne są panie zrzeszone w Stowarzyszeniu i jak wiele inicjatyw przygotowują z myślą o lokalnej społeczności.


2022-06-08 Audycja 38

Roksana Michel i Weronika Majdan przygotowały kolejną audycję, w której pojawią się propozycje na aktywne, miłe i wartościowe spędzenie części wakacji. O Pieszej Pielgrzymce Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę oraz diecezjalnym spotkaniu młodzieży Exodus Młodych opowiedzieli ks. Marek Mazurek oraz ks. Adam Malinowski, dyrektorzy tych diecezjalnych inicjatyw.


2022-06-01 Audycja 37

Michał Madej i Michał Lizak z klasy 8b zaprosili do studia panią Krystynę Rybińską-Smyk, wiceprezes Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu, by porozmawiać czym właściwie jest wolontariat.


2022-06-01 Audycja 36

Oliwia Tchórz i Roksana Michel zajęły się tematem Zamościa - miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jak zabrać się za zwiedzanie miasta? Co warto w nim zobaczyć? Dlaczego jest ono idealne? Pytały o to przewodnika po Zamościu, Łukasza Kota.

 


 

2022-05-18 Audycja 35

Uczennice klasy 8b Oliwia Tchórz i Ola Wójtowicz zwrócą naszą uwagę na to, jak ważne jest wsparcie w wychodzeniu z uzależnienia oraz poszukiwanie pomocy w tym względzie. Poznamy także kolejne zamojskie stowarzyszenie - Stowarzyszenie Klub Abstynenta 'Wiarus" w Zamościu dzięki obecności pana Stanisława Byczka.


2022-05-11 Audycja 34

Albert Sowa i Karol Wach w kolejnej audycji zajmują się tematem dziedzictwa narodowego, a także aktywnego sposobu spędzania wolnego czau. Dzięki zaproszonym do studia gościom: ks. Andrzejowi Łuszczowi i pani Katarzynie Kawce poznamy działalność i cele Stowarzyszenia Miłośników Grodu Posadów.


2022-05-04 Audycja 33

Jakub Trusek i Michał Madej, uczniowie klady 8b w audycji podejmują temat postaw społecznych i obywatelskich. Do studia zaprosili pana Waldemara Wolanina, nauczyciela wiedzy o społeczeństwie.


2022-05-04 Audycja 32

Wiktor Mańkut, Michał Walczak, Jerzy Hoim oraz Kacper Pośnik, uczniowie klasy 8a zaprosili do studia Łukasza Kota, Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zamościu, aby dowiedzieć się na czym polega jego działalność.

 


2022-04-27 Audycja 31

Ola Wójtowicz i Jakub Trusek z klasy 8b, przed pierwszymi dniami miesiąca maja, zajęli się tematem patriotyzmu. Czym jest i jak rozumieją go młodzi ludzie? Jak możemy wyrażać naszą miłość do ojczyzny na co dzień? Między innymi na te pytania odpowiada gość audycji, pan Waldemar Wolanin, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.


2022-04-20 Audycja 30

Uczniowie klasy 8b: Michał Madej i Michał Lizak do studia zaprosili przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży NADZIEJA w Zamościu: panią Agnieszkę Chroń i ks. Jarosława Feresza. Z audycji dowiemy się w jakich aspektach stowarzyszenie pomaga młodym ludziom.


2022-04-13 Audycja 29

Uczennice klasy 8: Julia Kamińska, Joanna Jasińska i Ada Struk zaprosiły do audycji Annę Maciukiewicz, sekretarza Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Medialnej im. Jana Pawła II w Zamościu. Z audycji się czym się zajmuje to stowarzyszenie i jaki ma związek z naszą audycją.


2022-04-06 Audycja 28

Tym razem w audycji uczniowie klasy 8a: Kacper Pośnik, Jerzy Hoim, Michał Walczak i Wiktor Mańkut, zapraszają do zapoznania się działalnością i formami wsparcia Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zamościu. Ich gościem jest Przewodnicząca Stowarzyszenia, pani Jadwiga Stromkie.
 
 

2022-03-30 Audycja 27

Joanna Jasińska, Julia Kamińska, Patryk Trepko i Artur Sowa pomagają nam poznać kolejne stowarzyszenie, działające w naszym regionie. Do studia zaprosili ks. Michała Przybysza ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa, dyrektora Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach oraz prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Hospicjum Santa Galla. Z audycji dowiemy się co to za miejsce i w jaki sposób możemy wesprzeć jego funkcjonowanie. Uczniowie pytają także o wolontariat w hospicjum.

 


2022-03-23 Audycja 26

Oliwia Tchórz i Julia Lichota z klasy 8b zaprosiły do audycji pana Wiesława Raka z Katolickiego Stowarzyszenia Służba Człowiekowi w Zamościu, by poznać działalność tej organizacji, dowiedzieć się o jej potrzebach oraz tego w jaki sposób można się zaangażować, by wspomóc jej funkcjonowanie. Stowarzyszenie prowadzi Dom Pomocy Społecznej w Zamościu i wspiera działalność Warsztatu Terapii Zajęciowej przy parafii św. Michała Archanioła w Zamościu.


2022-03-16 Audycja 25

Ola Wójtowicz i Kuba Trusek  z klasy 8b powracają do tematu ekonomii społecznej. Tym razem dowiemy się w jaki sposób funkcjonuje spółdzielnia socjalna. Opowiada o tym pani Barbara Farjon, prezes Spółdzielni Socjalnej "SAMI SWOI" w Zamościu.


2022-03-09 Audycja 24

Uczniowie klasy 8a: Wiktor Pośnik, Michał Walczak, Jerzy Hoim i Wiktor Mańkut kontynuują temat ekonomii społecznej. Od zaproszonego do studia gościa, pani Eweliny Gajak, kierownik Centrum Integracji Społecznej Nielisz przybliżają nam czym jest i w jaki sposób funkcjonuje Centrum Integracji Społecznej.


2022-03-02 Audycja 23

Tym razem Amelia Chomiak i Maja Szykuła, z klasy 8b, ukazują nam działania Młodzieżowej Rady Gminy Zamość. To wszystko za sprawą Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Gminy Zamość, Bartłomieja Pikuzińskiego.


2022-02-09 Audycja 22

Uczennice klasy 8b Roksana Michel i Weronika Majdan do audycji zaprosiły nauczyciela wiedzy o społeczeństwie, pan Waldemara Wolanina, który wprowadza słuchaczy w temat ekonomii społecznej.


2022-01-26 Audycja 21

W audycji poruszamy temat oszustw internetowych. Uczennice klasy 8b, Amelia Chomiak i Maja Szykuła rozmawiają z komisarzem Marcinem Muzyką, naczelnikiem Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.


2022-01-19 Audycja 20

W kolejnej audycji kontynuujemy temat partycypacji. Tym razem jednak uczennice klasy 8b: Amelia Chomiak i Maja Szykuła, wraz z zaproszonymi gośćmi, przybliżają nam zagadnienie partycypacji obywatelskiej.


2022-01-12 Audycja 19

Amelia Chomiak i Maja Szykuła, uczennice klasy 8b za sprawą zaproszonego gościa, pana Waldemara Wolanina, nauczyciela wiedzy o społeczeństwie, przybliżą nam kwestię tego czym jest i jak objawia się partycypacja społeczna.


2022-01-05 Audycja 18

Uczniowie klasy 8a: Ada Strug, Dominik Parol i Miłosz Duda wraz ze swoim gościem przybliżą nam bardzo aktualny temat uzależnienia od telefonu i internetu.


2021-12-30 Audycja 17

Końcówka roku skłania do podsumowań i stawiania sobie ważnych pytań, na przykład o sens życia. Jak żyć, by być szczęśliwym i spełnionym? Ten trudny temat podejmują uczniowie klasy 8a: Ada Strug, Dominik Parol i Miłosz Duda.


2021-12-29 Audycja 16

W kolejnej audycji uczniowie klasy 8 a Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. ojca Pio w Zamościu: Ada Strug, Miłosz Duda i Dominik Parol podejmują ważny temat jakim jest odpowiedzialność.


2021-12-29 Audycja 15

Uczennice klasy 8b, Ola Wójtowicz, Julia Lichota i Oliwia Tchórz zapraszają na audycję na temat zwyczaju dunajowania, który został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Co to jest dunajowanie? O tym w audycji.


2021-12-28 Audycja 14

Julia Kamińska i Joanna Jasińska, uczennice Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Zamościu w kolejnej audycji kontynuują temat wartości w życiu młodego człowieka. Wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentują nam, jakimi wartościami kierują się harcerze zrzeszeni w Związku Harcerstwa Polskiego.


2021-12-27 Audycja 13

Uczennice klasy 8b Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu: Maja Szykuła i Weronika Majdan gościły w studiu przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, by dowiedzieć jakimi wartościami kierują się członkowie tego stowarzyszenia.


2021-12-22 Audycja 12

Uczennice klasy 8b Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu wraz ze swoim telefonicznym gościem panią Wandą Szpugą z Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem opowiedzą o tradycjach bożonarodzeniowych związanych z Zamojszczyzną.


2021-12-15 Audycja 11

Uczniowie klasy 8a Katolickiej Szkoły Podstawowej im.św. o. Pio w Zamościu: Antoni Zawiślak, Patryk Trepko i Karol Wach i Krystian Pieczykolan dowiedzą się jak organizuje się akcję społeczną. Zaproszą jednocześnie na Wigilię Miejską i kolędowanie na Rynku Wielkim w Zamościu.


2021-12-08 Audycja 10

Kacper Pośnik, Wiktor Mańkut i Michał Walczak uczniowie klasy 8a Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Zamościu w audycji  zajęli się tematem bezdomności i pomocą wobec osób pozostających w tego typu kryzysie.


2021-12-01 Audycja 9
Uczennice klasy 8b, Ola Wójtowicz, Julia Lichota i Oliwia Tchórz zapraszają na audycję o wolontariacie, pomaganiu i cudach, które dokonują się w Szlachetnej Paczce.


2021-11-24 Audycja 8
Uczniowie klasy 8a Katolickiej Szkoły Podstawowej im.św. o. Pio w Zamościu: Antoni Zawiślak, Patryk Trepko i Krystian Pieczykolan zajmą się tematem dziedzictwa kulturowego Zamościa. Do studia zaprosili ks. Roberta Strusa, kustosza Muzeum Sakralnego Katedry Zamojskiej. Zapraszamy do słuchania.


2021-11-17 Audycja 7

Jerzy Hoim, Kacper Pośnik, Wiktor Mańkut i Michał Walczak - uczniowie klasy 8a Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Zamościu w audycji ukażą wartość wolontariatu na przykładzie Spichlerza Brata Alberta w Zamościu.


2021-11-10 Audycja 6
Uczniowie klasy 8a Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Zamościu: Antoni Zawiślak, Karol Wach i Krystian Pieczykolan rozmawiają o wolontariacie, na przykładzie działającego w ich szkole Szkolnego Koła Cartias.


2021-11-03 Audycja 5
Miłosz Duda, Ada Struk i Albert Sowa, zapraszają na rozmowę z nauczycielami Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Zamościu, panią Krystyną Wojtak i panem Waldemarem Wolaninem. Z audycji, jak ze szkolnej kroniki, dowiemy się o początkach funkcjonowania zamojskiego "Katolika".


2021-10-27 Audycja 4.
Amelia Chomiak i Roksana Michel, zabierają słuchaczy w świat koni i hipoterapii. Na czym polega hipoterapia tłumaczy Karolina Dobrut magister hipologii i jeździectwa, hipoterapeuta i zoofizjoterapeuta koni.


2021-10-20 Audycja 3.

Gościem Jakuba Truska i Michała Lizaka jest człowiek pełen pasji - Kazimierz Chmiel, który opowiada o fotografii i ambrotypii.


2021-10-13 Audycja 2.

Gościem Oliwii Tchórz, Julii Lichoty i Oli Wójtowicz był ks. Krzysztof Sosnowski, katecheta i wikariusz parafii pw. św. Brata Alberta w Zamościu.


2021-10-06 Audycja 1.


Gościem Mai Szykuły i Weroniki Majdan była dziennikarka Radia Lublin, Agnieszka Piela.

Podziel się

Napisz do nas!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.