100-lecie powrotu oo. berdnardynów do Radecznicy

  • 10.05.2019, 13:49 (aktualizacja 13.05.2019, 11:42)
  • Joanna Suszko
100-lecie powrotu oo. berdnardynów do Radecznicy
W środę (08.05) ojcowie bernardyni świętowali jubileusz stulecia powrotu ze Lwowa do klasztoru w Radecznicy i 355. rocznicę objawień św. Antoniego w tym miejscu.

Uroczystościom przewodniczył metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki. W homilii przybliżał historię objawień oraz troskę z jaką ojcowie bernardyni dbali o podtrzymywanie i rozwój kultu św. Antoniego w Radecznicy. Bernardyni zapisali się także w historii naszego kraju, krzewiąc wartości patriotyczne, szczególnie w czasie Powstania Styczniowego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku ojcowie bernardyni powrócili do Radecznicy ze Lwowa. Wśród nich był o. Anastazy Pankiewicz, dziś błogosławiony męczennik II wojny światowej. Później zakonnicy znów byli prześladowani. Szczególnych represji ojcowie doświadczyli w okresie PRL.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Arcybiskup Mokrzycki na podkreślał, że niezłomna postawa ojców bernardynów jest dla nas wzorem wiernego trwania przy Bogu i wartościach chrześcijańskich.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Gwardian klasztoru i kustosz sanktuarium o. Krystian Olszewski wspominał zakonników, którzy powrócili do Radecznicy jako pierwsi.

loadingŁaduję odtwarzacz...


W uroczystościach wziął także udział biskup diecezjalny Marian Rojek, licznie zgromadzeni ojcowie bernardyni, tercjarze z rejonu lubelskiego oraz przedstawiciele władz samorządowych, wśród nich wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

loadingŁaduję odtwarzacz...


W zakończenie została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona pamięci o. Martyniana Darzyckiego, odnowiciela zakonu bernardynów na Ukrainie, zwanego "patriarchą Ukrainy”.

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe