Biłgorajska Nuta

  • 16.06.2019, 20:56
  • Joanna Ferens
Biłgorajska Nuta
W miejscowości Dyle k/Biłgoraja odbyła się (16.06) kolejna edycja Festiwalu Sztuki Lokalnej 'Biłgorajska Nuta' zorganizowanego przez Wójta Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju oraz mieszkańców Dyl.

Festiwal to przede wszystkim promocja tego, co Gmina Biłgoraj ma najlepszego – wyjaśniała w rozmowie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W programie znalazły się także pokazy rzemiosł dawnych i ginących zawodów takich jak przędzenia nici z kądzieli. To trudna sztuka, dziś spotykana na co dzień tylko w skansenach, jednakże w Bukowej zajmuje się tym Anna Głowa, która przybliżyła nam, na czym ta praca polega:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Muzyka ludowa dziś zanika, dlatego staramy się robić wszystko, by ocalała i była nadal kontynuowana – wyjaśniał pracownik biłgorajskiego GOK-u i muzyk, Jerzy Odrzywolski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nie zabrakło oczywiście symbolu nocy świętojańskiej czyli sobótkowych wianków, wyrabianych przez reprezentantki Bukowej.  Izabela Małek tłumaczyła, że wicie wianków to piękna tradycja, która sprawia jej wiele radości i przyjemności:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przed zgromadzoną w Dylach publicznością wystąpiło wiele zespołów ludowych i folklorystycznych, zespołów śpiewaczych i twórców sztuki i muzyki ludowej. Z koncertami wystąpiła Kapela ‘Uroczysko’ z Krasnegostawu, zaprezentowała się Grupa Folklorystyczna ‘Pokolenia’ z Biłgoraja, zaś do tańca zagrała na ludowo  kapela ‘Brzózanie’.

Joanna Ferens

Zdjęcia (23)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe