75. rocznica bitwy pod Osuchami

  • 23.06.2019, 21:19
  • Joanna Ferens
75. rocznica bitwy pod Osuchami
Ogólnopolskie uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Bitwy pod Osuchami odbyły się (23.06) na placu przy Domu Pamięci w Osuchach.

Rozpoczęły się one od okolicznościowego programu artystycznego przygotowanego przez młodzież ze szkoły w Łukowej. Bezpośrednio po części artystycznej, którą w intencji poległych odprawił i Słowo Boże wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp gen. bryg. Józef Guzdek, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na bohaterską postawę partyzantów walczących pod Osuchami:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Główne założenia i cele uroczystości przybliżyła organizatorka wydarzenia, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Wiesława Kubów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Patronat narodowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, który wystosował również list okolicznościowy, odczytany przez płk Adama Brzozowskiego z Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Historię bitwy pod Osuchami przybliżyła dyrektor biłgorajskiego Muzeum, Dorota Skakuj:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nie zabrakło również odznaczeń i wyróżnień. Medal 100-lecia Biskupstwa Polowego z rąk biskupa Guzdka przyjął wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra, zaś medal ‘Pro Patria’ w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny otrzymał Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk. W rozmowie tłumaczył, czym dla niego jest to odznaczenie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bp Józef Guzdek w rozmowie tłumaczył, iż ofiara życia partyzantów pokazuje nam, że w życiu liczą się nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Centralnym punktem uroczystości był przemarsz na cmentarz partyzancki, na którym pochowanych jest około 300 poległych polskich żołnierzy. Tam odbył się Apel Poległych i salwa honorowa. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto została zaprezentowana specjalnie na tę okoliczność stworzona piosenka, którą przygotowała i wykonała grupa artystyczno - wokalna z Józefowa ‘Ku Chwale’:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wojewoda Lubelski, prof. Przemysław Czarnek, który wyjaśniał, czym podyktowana jest jego obecność w Osuchach:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Musimy pamiętać o takich wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny, gdyż jest to nasz obowiązek – mówił Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W organizację wydarzenia zaangażowało się także Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego - Osuchy 1944. Przedstawicielka tej grupy, Anna Stańczyk-Przyłuska, córka Romana Kicińskiego ps. ‘Orkan’ podzieliła się swoimi refleksjami z osobistego przeżywania uroczystości:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wręczono również nagrody finalistom XX Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich na Ziemi Biłgorajskiej, który odbył się 3 czerwca br. Na zakończenie odbyła się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej ‘WIR’ z Biłgoraja z udziałem rekonstruktorów z całej Polski oraz koncert patriotyczny.

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 3. Zamojskiego batalionu zmechanizowanego, Lasów Państwowych Nadleśnictwo Józefów, Starostę Biłgorajskiego, Wójta Gminy Łukowa i łukowską parafię.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Katolickie Radio Zamość.

Joanna Ferens

Zdjęcia (107)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe