Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

  • 12.07.2019, 10:22
  • Źródło: informacja nadesłana
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dziś (12.07) obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Z tej okazji Zarząd Wojewódzki w Lublinie, Powiatowy w Zamościu i gminny w Miączynie  Polskiego Stronnictwa Ludowego -  organizują obchody tego święta państwowego  w Żukowie  w gm. Miączyn. O 16.00 rozpocznie się Msza w kaplicy filialnej w Żukowie.

Święto zostało ustanowione 29 września 2017 roku, pierwsze obchody odbyły się w 2018 r.

 Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to polskie święto państwowe obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Zapraszamy do udziału w uroczystości. Przypomnijmy, Msza św. odbędzie się dziś o 16:00 w kaplicy w Żukowie, w gm. Miączyn.

 

Źródło: informacja nadesłana

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe