Biłgoraj. Chwała bohaterom!

  • 01.08.2019, 22:04
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Chwała bohaterom!
Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego odbyły się (01.08) w Biłgoraju.

Rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny, powstańców warszawskich i weteranów żołnierzy Armii Krajowej, którą sprawował ks. Stanisław Góra:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Parku Solidarności przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej. Tu w godzinie ‘W’ rozległy się syreny oraz miał miejsce ceremoniał wojskowy. Złożyły się na niego: odśpiewanie Hymnu Państwowego, apel pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu kompanii honorowej 25. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Zamościu pod dowództwem podporucznika Arkadiusza Szkopa. Po powitaniu gości, przedstawicielka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj, Anna Kozdra przybliżyła historię powstania oraz znaczenie tego narodowego zrywu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

To niezwykle ważne, aby w takich uroczystościach uczestniczyło najmłodsze pokolenie – tłumaczyła jedna z uczestniczek, Kinga Birut Solak, która przybyła ze swoimi synami:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Następnie przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze. Podczas wydarzenia zostały również wręczone odznaczenia i legitymacje członkowskie. Na zakończenie odbyło się widowisko historyczne w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej ‘Wir’ z przyjaciółmi.

Organizatorami uroczystości byli: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość - Rejon Biłgoraj, Grupa Rekonstrukcji Historycznej por. Konrada Bartoszewskiego ps. ‘WIR’ oraz Burmistrz Miasta Biłgoraj.

Joanna Ferens

Zdjęcia (23)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe