Festiwal Pieśni Maryjnej Górecko - Dąbrowa

  • 04.08.2019, 22:33
  • Joanna Ferens
Festiwal Pieśni Maryjnej Górecko - Dąbrowa
Już po raz XXIV w Górecku Kościelnym i na Polanie Dąbrowa odbył się (04.08) Festiwal Pieśni Maryjnej pod patronatem honorowym pasterza naszej diecezji, ks. biskupa Mariana Rojka. W tegorocznej edycji wydarzenia wzięło udział 31 zespołów z całej diecezji zamojsko-lubaczowskiej.  

Festiwal rozpoczęty przed laty z inicjatywy ks. Tadeusza Sochana ma swoją wieloletnią tradycję i co roku przyciąga kilka tysięcy osób. Obecnie proboszczem Sanktuarium św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym i organizatorem Festiwalu jest ks. Jarosław Kędra, który tłumaczy, że to wydarzenie jest mocno związane z pobożnością maryjną:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W składzie jury znalazł się ks. Krzysztof Hawro, który podkreślał, iż Matka Najświętsza w życiu człowieka wierzącego to nasza najprostsza droga do Chrystusa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Krzysztof Hawro dodał, że jego myśli podczas Festiwalu szczególnie biegły do pielgrzymów podążających na Jasną Górę:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Również ks. dr Sławomir Korona dodał, iż pobożność maryjna ma bardzo mocne zakorzenienie nie tylko w historii naszego regionu, ale przede wszystkim widoczna jest w Piśmie Świętym:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie tłumaczył, że to wydarzenie ocala od zapomnienia utwory, których już nigdzie nie można usłyszeć:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W organizację Festiwalu włączył się również samorząd Powiatu Biłgorajski. Starosta Andrzej Szarlip wyraźnie zaznaczył, iż  to wydarzenie wpływa na podtrzymywanie tradycji, które już powoli zanikają:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zespół „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej ma już tradycję sięgającą połowy wieku – tłumaczy przedstawicielka Halina Bednarz:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zespół „Jutrzenka” jest wielopokoleniowy, a tradycje są przekazywane młodym, którzy chętnie je przejmują – wyjaśnia Sandra Działa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Festiwal został połączony z festynem rodzinnym z wieloma atrakcjami dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Organizatorzy przygotowali wiele konkursów i zabaw, wioskę Indian dla dzieci oraz degustację regionalnych potraw. Wydarzenie zakończył koncert znanego zespołu „VOX”.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Katolickie Radio Zamość.

Wyniki:

W kategorii zespołów z akompaniamentem:

Złoty Różaniec – Chór „Sitanianie” z Sitańca

Srebrny Różaniec – Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu

Bursztynowy Różaniec – Zespół wokalny „Pasja” z Lubyczy Królewskiej

 

W kategorii śpiewu a capella:

Złoty Różaniec – Zespół Śpiewaczy „Kocudzanki” z Kocudzy

Srebrny Różaniec – Chór Kameralny „Lucus” z Łukowej

Bursztynowy Różaniec – Zespół „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej

 

Wyróżnienia:

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec

Zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” z Zawady

Zespół „Grabowiczanki” z Grabowicy

Grupa Wokalna „Akord” z Radecznicy

Chór „Stanislaus” z Parafii w Górecku Kościelnym

Joanna Ferens

Zdjęcia (27)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe