Zachowajmy rozsądek

  • 09.08.2019, 08:10 (aktualizacja 09.08.2019, 08:15)
  • Małgorzata Zaręba
Zachowajmy rozsądek
Za nami półmetek wakacji. Wszystkich urlopowiczów, którzy czas wolny chcieliby spędzić właśnie nad wodą zapraszamy na pobliskie kąpieliska, gdzie bezpieczeństwa nad wodą strzegą ratownicy wodni. Pobliskie zbiorniki wodne jaki znajdują się w naszej okolicy mamy m.in : w Zamościu, Nieliszu , Krasnobrodzie, Majdanie Sopockim, Józefowie Zwierzyńcu. Statystyki policyjne wykazują, że wciąż największą przyczyną utonięć nad wodą jest alkohol. Apelujemy, że nawet najlepszy pływak po spożyciu alkoholu może łatwo stracić orientację pod wodą lub doznać urazu, który może zaważyć o życiu.

Ku przestrodze, iż alkoholu z wodą się nie łączy policjanci z Nielisza, zarówno wodniacy, jak i dzielnicowi realizując założenia kampanii MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" nakręcili spot reklamowy. Ma on przestrzec, szczególnie młodzież, iż spożywanie napojów wysokoprocentowych na plaży w większości przypadków ma skutek śmiertelny. Alkohol często kojarzy się z dobrą zabawą jednak nad wodą ma odwrotny skutek. Spot nagrany przez mundurowych przestrzega środowisko społeczne przed wchodzeniem do wody po spożyciu alkoholu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Spot, ma posłużyć jako przestroga dla osób, które będąc w stanie nietrzeźwości nieodpowiedzialnie wchodzą do wody nie zważając na zagrożenia. W tym roku w Nieliszu nad zbiornikiem wodnym Moczydło funkcjonuje także posterunek wodny Policji, gdzie funkcjonariusze KPP w Nieliszu pełnią służbę na motorówce wodnej. Strzegą bezpieczeństwa miłośników sportów motorowodnych m.in żeglarzy, motorowodniaków, czy serferów. Dla niektórych osób miesiąc sierpień to długo wyczekiwany czas na upragniony urlop, zatem wszystkim urlopowiczom przypominamy, że sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że jezioro, rzeka czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Pamiętajmy o rozwadze nad wodą i przestrzeganiu następujących zasad:

- bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym i nadzorowanym przez ratownika;

- należy przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do uwag i zaleceń ratownika;

- nie wolno pływać w czasie burzy, mgły, przy ograniczonej widoczności i silnych podmuchach wiatru, nie wypływamy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku;

- aby uniknąć wstrząsu termicznego przed wejściem do wody należy się schłodzić;

- nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych, zabronionych;

- pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę;

- nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w takim stanie zabronione jest również korzystanie z żaglówek, łódek, czy kajaków;

- dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, należy stale je obserwować, aby nie dopuścić do niekontrolowanego odpłynięcia na zbyt głęboka wodę;

- pamiętamy o zaopatrzeniu najmłodszych miłośników kąpieli w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody;

- pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

- zadbajmy również o porządek w miejscu , w którym wypoczywamy;

- zabezpieczmy wartościowe przedmioty, w taki sposób, aby nie stały się łatwym łupem dla złodzieja;

- zwracajmy uwagę na inne osoby wypoczywające obok nas, ktoś może potrzebować pomocy, jeśli zajdzie potrzeba – natychmiast alarmujmy służby.
  

Małgorzata Zaręba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe