Cud nad Wisłą

  • 16.08.2019, 12:55 (aktualizacja 16.08.2019, 13:48)
  • Anna Niderla-Kudach
Cud nad Wisłą Archiwum Państwowe
Między 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, określana mianem "cudu nad Wisłą".

Bitwa Warszawska rozpoczęła się 13 sierpnia walką o przedpole stolicy, w oparciu o plan marszałka Piłsudskiego. Mówi dr Jacek Feduszka, historyk z Muzeum Zamojskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przełom w trudnej walce nastąpił 15 sierpnia.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kolejne dni bitwy to pościg za wycofującymi się wojskami bolszewickimi, w których m.in. Zamość odegrał znaczącą rolę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Bitwa warszawska określana jest mianem 'cudu nad Wisłą”. Zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W wyniku bitwy straty strony polskiej wyniosły: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli.

Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej bitwie warszawskiej na stronie radiozamosc.pl w zakładce Najnowsze Audycje.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe