Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

  • 12.08.2019, 14:43
  • Joanna Suszko
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa
EDD Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv odbędą się już po raz XI w niedzielę (18.08) na wyspie w Kryłowie.

Rzeka Bug. Choć stanowi międzypaństwową granicę, łączy ludność polską i ukraińską. Dowodem na to są Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon Kryłów – Krecziv, które w niedzielę (18.08) odbędą się już po raz XI na wyspie w Kryłowie.

Na potrzeby tego wydarzenia powstaje most pontonowy na rzece i organizowane jest mobilne przejście graniczne, z którego korzystają tysiące osób mieszkających po obu stronach Bugu. Ich wspólne spotkanie staje się okazją do pielęgnowania dorobku kulturowego mieszkańców tych ziem, istniejącego od setek lat.

Oficjalna część uroczystości odbędzie się na terytorium Polki. Rozpocznie się o godz. 13:00 na moście spotkaniem władz Polski i Ukrainy. Nastąpi tam także ekumeniczna modlitwa oraz przemówienia zaproszonych gości.

W dalszej części zaprezentują się zespoły z obu krajów. Wystąpią: „K4”, zespoły „Nadbużańskie echo” i „Arabeska” z Mircza, zespół „Szychowianki” z Szychowic, kapela „Mirecka” z Mircza, zespół „Pruderia”. Zaplanowany został także pokaz zumby i konkurs wiedzy na temat Gminy Mircze i Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Ponadto uczestnicy będą mogli skorzystać z warsztatów kulinarnych, fotobudki, atrakcji dla dzieci. Będzie można obejrzeć prezentację regionalnej twórczości i kulinariów Kół Gospodyń Wielskich, obejrzeć pokaz garncarstwa lub przelecieć się balonem. Na zakończenie wystąpią zespoły „Yaka Band” i „Top One”. Całą imprezę zakończy pokaz laserowy.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa mają na celu wzmacnianie tożsamości kulturowej, zachęcanie do udziału w kulturze, poznawania jej, kultywowania i promowania na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Przez 10 lat organizowania imprezy organizatorzy zwracają uwagę na jej efekty: wzrost aktywności ludności polskiej i ukraińskiej w zakresie współpracy kulturalnej, turystycznej, sportowej, a coraz częściej także gospodarczej, co jest ważne także dla naszej części Lubelszczyzny.

Imprezę organizują wspólnie Gmina Mircze, Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu i Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza wraz z wieloma partnerami ukraińskimi reprezentującymi zarówno administrację państwową, jak i organizacje pozarządowe. Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to wysiłek wielu osób, pracujących na rzecz integracji Ukrainy z Polską oraz z Unią Europejską.

Szczegóły na temat tego wydarzenia na stronie www.mircze.pl lub www.gokmircze.pl. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe