100 lecie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Podhorcach

  • 27.08.2019, 07:50 (aktualizacja 27.08.2019, 08:34)
  • Łukasz Kot
100 lecie parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Podhorcach Łukasz Kot
Uroczystej sumie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Podhorcach świętowała w minioną niedzielę (25.08) swoje stulecie. Obchody połączone były z dziękczynieniem za plony i bierzmowaniem młodzieży. Do uroczystości parafianie sumiennie się przygotowywali. Mówi proboszcz, ks. Adam Herda.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Uroczystej sumie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński. W ramach obchodów100-lecia parafii w Podhorcach odsłonięto pamiątkową tablicę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Parafia począwszy od 1919 r. ma swoją długą i ciekawą historię. Mówią Henryka i Ryszard Mandziuk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Podhorcach aktywnie działa parafialne koło Akcji Katolickiej. Mówi jego prezes Maria Puchalska.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Starostami dożynek parafialnych w Podhorcach byli Małgorzata i Stanisław Garbula ze wsi Majdanek dla których był to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Rozmawiał z nimi Łukasz Kot.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Parafia w Podhorcach została erygowana 3 października 1919 r. dekretem biskupa lubelskiego Mariana Fulma. Powstała z podziału parafii Gródek. W czasie II wojny światowej miejscowa ludność polska przeżyła bardzo ciężki okres, m.in. liczne aresztowania, a przede wszystkim wysiedlenia. Wierni byli pozbawieni swojej świątyni, którą zamieniono na magazyn zboża. Dość znaczna liczba osób zginęła. Dziś parafia Podhorce to społeczność licząca około 1100 wiernych z miejscowości: Podhorce, Podhorce Kolonia, Justynówka, Klekacz, Majdanek Kolonia, Nowa Wieś, Przecinka, Przecinka Kolonia i Typin Kolonia. Należy do dekanatu Tomaszów Północ, a jej proboszczem jest ks. Adam Herda.


 

 

Łukasz Kot

Zdjęcia (13)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe