Paralekkoatletyczne zawody Grand Prix

  • 09.09.2019, 11:04 (aktualizacja 09.09.2019, 11:25)
  • Małgorzata Kryk
Paralekkoatletyczne zawody Grand Prix
Michał Nowosadowski, Kacper Olech, Wiktor Gilewski i Mateusz Pawelec to zawodnicy Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu.

Wzięli oni udział w paralekkoatletycznych zawodach Grand Prix, które w sierpniu odbyły się w Bydgoszczy. Czym jest paralekkoatletyka? Jest częścią sportu niepełnosprawnych. Do zawodów TYCH dopuszczeni są zawodnicy, spełniający kryterium minimalnej niepełnosprawności w jednym z 10. jej rodzajów. Osiem dotyczy narządu ruchu, pozostałe dwie – wzroku oraz intelektu. Podobnie jak - w lekkoatletyce sprawnych sportowców - rzucać można oszczepem, dyskiem oraz, tylko w przypadku niepełnosprawnych, maczugą. Także konkurencje związane ze skokami są identyczne – skoki w dal i wzwyż. Jednak najbardziej znaną rywalizację stanowią biegi na różnych dystansach, począwszy od stu metrów, przez biegi średnie i długie, aż do maratonu. Oryginalną i różniącą od klasycznej lekkoatletyki konkurencją są wyścigi na wózkach. Takie własne w biegach na 100 i 200 m, wyścigach na race runnerach na 100, 400 i 800 m oraz w wyścigach na wózkach nasze miasto w Bydgoszczy reprezentowali zawodnicy ze Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu. Więcej o zawodach powiedział Ireneusz Klimek, prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Doskonałe miejsca w wyścigach na race runnerach zajęli dwaj zawodnicy. Kacper Olech wywalczył wicemistrzostwo i brązowy medal, a Michał Nowosadowski zdobył jeden srebrny i dwa brązowe medale.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Polscy paralekkoatleci na mistrzostwach Polski, Europy i Świata odnoszą bardzo duże sukcesy. Dla zawodników z Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu rywalizacje z osobami niepełnosprawnymi są okazją do sprawdzenia formy. Dla osób niepełnosprawnych sport stanowi także integralną cześć rehabilitacji. Pasję do sportu u osób niepełnosprawnych możemy także zauważyć w licznych sukcesach, których zwieńczeniem są medale i trofea. Osiągnięcia Polaków możemy obserwować na igrzyskach paraolimpijskich. Podczas ostatniego czempionatu Starego Kontynentu w Berlinie w 2018 roku Polska była najlepsza w klasyfikacji medalowej, zdobywając 61 medali (26 złotych, 15 srebrnych i 20 brązowych). Większość klubów zrzeszonych w PZS „Start” prowadzi treningi lekkiej atletyki. Najsilniejszą obsadę stanowią zawodnicy trenujący w: Białymstoku, Bydgoszczy, Cieszynie, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Nowym Sączu, Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Szczecinie, Tarnowie, Włoszczowie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił, że w 2020 roku paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy odbędą się w Bydgoszczy. W dniach 3-7 czerwca na stadionie Zawiszy ponad 600 niepełnosprawnych zawodników powalczy o medale.

Małgorzata Kryk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe