SMS dla niepełnosprawnych

  • 10.10.2019, 10:00 (aktualizacja 10.10.2019, 10:24)
  • Małgorzata Kryk
SMS dla niepełnosprawnych
Szkoła Mistrzostwa Sportowego, której siedziba mieści się przy ul. Młyńskiej 27 w Zamościu kształci młodzież w kilku dyscyplinach. W szkole podstawowej dzieci mogą uczyć się w klasie ogólnorozwojowej, tańcu sportowym, piłce nożnej i ręcznej oraz klasie pływackiej. Natomiast uczniowie liceum trenują w sekcjach: tańca sportowego z choreografią, sekcji pływackiej,piłki nożnej oraz piłki ręcznej.

Od przyszłego roku w szkole będzie mogła kształcić się także osoby niepełnosprawne w dyscyplinie paraolimpijskiej jaka jest boccia. Starania w tym kierunku poczyniła Aleksandra Kasprzak, prezes Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W naszym mieście sport jakim jest boccia uprawiany jest m.in przez zawodników ze Stowarzyszenia Osób niepełnosprawnych "Krok za Krokiem” w Zamościu. Podopieczni Stowarzyszenia trenują boccie na hali tenisowej zamojskiego OSiR-u. Liczne osiągnięcia sportowe maja m.in.:. Wiktoria Herc ,Robert Skwaryło, Kamil Pomarański, Paweł Krajewski, Kacper Jarmoluk Mateusz Pawelec i Dominik Krajewski. Boccia to nie tylko sportowa dyscyplina paraolimpijska, ale także gra integracyjna, która ze względu na proste zasady gry polecana jest wszystkim. Do gry zawodnicy wykorzystują bile wypełnione granulatem - jedną białą oraz po sześć bil czerwonych i niebieskich. Na czym polegają zasady gry w boccie wyjaśnił Kacper Jarmoluk, zawodnik AKS-ON "Krok za krokiem" w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zawodnicy niepełnosprawni sklasyfikowani są na poszczególne kategorie w zależności od stopnia niepełnosprawności: BC1, BC2, BC3, BC4. Co zawodnicy mogą brać udział w zawodach rankingowych zarówno krajowych jak i zagranicznych, a kat. BC5 tylko w krajowych. O zawodnikach, którzy uprawiają boccie powiedział prezes Aktywnego Klubu Sportowego Osób Niepełnosprawnych „Krok za Krokiem” w Zamościu. a także jeden z trenerów Polskiej kadry Boccia Ireneusz Klimek.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Celem Fundacji Rozwoju Osobistego Narodowych Talentów jest łączenie edukacji szkolnej z rozwojem pasji sportowych. Aleksandra Kasprzak dodała, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym planem osoby niepełnosprawne trenujące boccie od przyszłego roku szkolnego będą mogły rozwijać swój talent w zamojskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Działania, by stworzyć liceum o profilu sportowym w boc zostały już rozpoczęte.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Osoby niepełnosprawne od września 2020 roku będą mogły uprawiać boccie w I klasie liceum.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Budynek Szkoły Mistrzostwa Sportowego przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli kierunek jakim jest boccia będzie cieszył się dużym zainteresowaniem na potrzeby osób niepełnosprawnych na terenie miasta w przyszłości wybudowana zostanie bursa szkolna.


 


 

Małgorzata Kryk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe