Miłość większa niż strach

  • 16.10.2019, 15:20 (aktualizacja 16.10.2019, 15:25)
  • Anna Niderla-Kudach
Miłość większa niż strach
Halina Błaszczyk odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie drugiej wojny światowej ukrywanie i ratowanie Żydów było karane śmiercią. Mimo to wielu Polaków podejmowało takie ryzyko. Wśród nich była rodzina Haliny Błaszczyk (z domu Babiarz), która przez kilka miesięcy ukrywała swojego żydowskiego sąsiada. Nazywał się Hanan Lipszyc. Halina Błaszczyk miała wówczas 12 lat.

Dziś (16.10) w zamojskim Ratuszu odebrała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Halina Błaszczyk pochodzi z Izbicy. W czasie wojny miejscowość pełniła w systemie niemieckim rolę getta tranzytowego, skąd wywożono Żydów do ośrodków zagłady w Sobiborze czy Bełżcu. Dzięki pomocy sąsiadów Hananowi udało się uniknąć wywózki do obozów zagłady.

Pani Halina zasługuje na najwyższe odznaczenia państwowe – powiedziała Agata Grula, dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Od takich ludzi jak pani Halina powinniśmy się uczyć – powiedziała Małgorzata Bzówka, zastępca Prezydenta Miasta Zamość.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Hanan Lipszyc po wojnie wyjechał do Izraela. Z jego inicjatywy rodzina Haliny Błaszczyk została odznaczona w 1986 roku medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe