Lubaczów. XIX Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”

  • 17.10.2019, 12:38
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Lubaczów. XIX Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej…
W Lubaczowie 18 października rozpocznie się XIX Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie”. Potrwa on do 20 października.

Pierwsza edycja tego Festiwalu odbyła się w 2001 r. w celu uczczenia pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Ziemi Lubaczowskiej.
W kolejnych latach Festiwalu temat przewodni nawiązywał do różnych wydarzeń z historii naszej Ojczyzny m.in.: do Ślubów Jana Kazimierza, Chrztu Polski, Męczeńskiej śmierci krakowskiego Biskupa św. Stanisława, I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, Powstania Warszawskiego.
W tym roku tematem jest 100-lecie Odzyskania Kresów Wschodnich i 80-lecie Utraty Kresów Wschodnich.

Dla uczczenia tych ważnych rocznic przygotowano szereg spotkań z osobami związanymi z Kresami. M.in. spotkanie z Bolesławem Samosiukiem – dzieckiem Zamojszczyzny, czy wybitnym znawcą dawnych Kresów, historykiem, profesorem Stanisławem Nicieją.
Będzie także projekcja filmu „Pieśń o wypędzonych” w reżyserii Lusi Ogińskiej czy spektakl teatru „Grot” z Warszawy.

Podczas Festiwalu będą miały miejsce także dwa szczególne koncerty: zespołu „ZAYAZD” z Gdyni i Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Ten ostatni podczas uroczystej Gali wręczenia Statuetki „Bogu i Ojczyźnie” otrzyma nagrodę im. Ks. Kardynała Władysława Rubina za wybitne osiągnięcia w krzewieniu Kultury Polskiej, działalność Narodowo - Patriotyczną, miłość do Narodu Polskiego i wartości chrześcijańskich.

Rozpoczęcie uroczystej Gali w niedzielę 20 października br. w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w Lubaczowie.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Metropolita Lwowski Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Ks. Mariusz Pastuszak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe