40-lecie poświęcenia kościoła w Hucisku

  • 17.11.2019, 16:43
  • Joanna Ferens
40-lecie poświęcenia kościoła w Hucisku
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Hucisku obchodziła (17.11) jubileusz 40-lecia poświęcenia świątyni.

Do tej uroczystości parafianie przygotowywali się podczas trzydniowych rekolekcji, które poprowadził doktorant KUL, ks. Grzegorz Korgul.

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył i wygłosił Słowo Boże kanclerz Kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, ks. Michał Maciołek, który w szczególny sposób zwrócił się do mieszkańców parafii Hucisko:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nie zabrakło również słów dziękczynienia i życzeń na przyszłość. Na ręce proboszcza parafii, ks. Wiesława Motyki życzenia składał wójt Gminy Harasiuki, Krzysztof Kiszka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ten jubileusz to dla nas czas refleksji i jednocześnie odpowiedzialność, aby pamięć o budowniczych tej świątyni przekazać następnym pokoleniom – mówił Tadeusz Szpyt, który od wielu lat pełni w Hucisku funkcję kościelnego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

To były trudne czasy, ale z Bożą pomocą i ogromnym zaangażowaniem ks. Chęcia daliśmy radę – wspominał członek Komitetu Budowy Kościoła w Hucisku, Eugeniusz Szpyt:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na zakończenie ks. Kanclerz dokonał uroczystego poświęcenia obrazu Jezusa Miłosiernego, jednocześnie rozpoczynając jego peregrynację we wszystkich tutejszych rodzinach. Poświęcona została również pamiątkowa tablica umieszczona na frontonie kościoła, upamiętniająca budowniczego świątyni parafialnej w Hucisku, ks. kan. Zenona Chęcia.

Świątynia w Hucisku została wzniesiona w latach 1978-1979 dzięki ofiarności parafian i staraniom księdza proboszcza Zenona Chęcia. Projekt kościoła opracował architekt z Rzeszowa, Roman Orłowski, a pracami budowlanymi kierował Edward Matuszak z Nowej Wsi. Poświęcenia kamienia węgielnego w dniu 22 kwietnia 1979 roku dokonał biskup lubelski Bolesław Pylak, a niespełna siedem miesięcy później, w niedzielę 18 listopada 1979 roku, uroczyście konsekrował nowo powstałą świątynię. W dniu 23 stycznia 1981 roku biskup Pylak wydał dekret, na mocy którego z terenów parafii w Krzeszowie została wydzielona nowa parafia w Hucisku i włączona do obecnego dekanatu Biłgoraj Południe.

Jubileuszową mszę św. transmitowało Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej. Rozmowy z przedstawicielami parafii można posłuchać TUTAJ

Joanna Ferens

Zdjęcia (52)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe