Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej

  • 03.12.2019, 12:56 (aktualizacja 03.12.2019, 13:04)
  • Łukasz Kot
Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej Łukasz Kot
Program jest realizowany w Nadleśnictwach Janów Lubelski, Józefów i Biłgoraj

Głuszec jest największym i najrzadszym przedstawicielem kuraków w Polsce. Wymienia się go w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. Jednym z miejsc, w którym występuje jest Puszcza Solska. Szacuje się, że żyje tam jedynie 120 ptaków, z czego w Nadleśnictwie Janów Lubelski ok. 20 szt. Na terenie Puszczy Solskiej prowadzone są prace przywracające populację. Zakłada się m.in. wprowadzanie ptaków pochodzących z hodowli wolierowej w Nadleśnictwie Leżajsk. Mówi Tomasz Jargiło pracownik Nadleśnictwa Janów Lubelski

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przewidziano także objęcie populacji monitoringiem genetycznym. Celem projektu jest utrzymanie zanikającej populacji głuszca, jego siedlisk i stworzenie warunków do jej odbudowy. Głównym efektem realizacji projektu jest oczekiwany wzrost liczebności głuszców w Lasach Janowskich, a co za tym idzie wzmocnienie populacji w całej Puszczy Solskiej.

 

Łukasz Kot

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe