Biłgoraj. Orszak Trzech Króli 2020

  • 06.01.2020, 18:47
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Orszak Trzech Króli 2020
‘Cuda, cuda ogłaszają!’ – pod tym hasłem, które przyświecało po raz dwunasty wszystkim w całej Polsce, a po raz szósty mieszkańcom Ziemi Biłgorajskiej, odbył się (06.01) Orszak Trzech Króli.

Biłgorajskie uroczystości orszakowe rozpoczęły się od Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Do uczestnictwa w Orszaku i tym samym dawania świadectwa swej wiary zachęcał proboszcz parafii, ks. Witold Batycki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Uczestnictwo w orszaku to świadectwo naszej wiary – tłumaczył w rozmowie prefekt Katolickiego Liceum w Biłgoraju, ks. Łukasz Duda:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po Mszy Świętej został uformowany Orszak symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę, oczywiście ze swoimi przedstawicielami w osobach Trzech Króli. W osobę Króla Melchiora z orszaku azjatyckiego wcielił się już po raz szósty Wojciech Szczepański z parafii św. Jana Pawła II, który w rozmowie wyjaśniał, dlaczego co roku decyduje się na odgrywanie tej roli:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rolę Króla Baltazara z orszakiem afrykańskim odegrał Bartłomiej Strzałka z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podkreślał on, iż tegoroczny orszak to uczczenie kilku ważnych wydarzeń dla naszego kraju:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Król Kacper z orszakiem europejskim tradycyjnie pochodził z parafii Chrystusa Króla, zaś był nim już po raz kolejny Krzysztof Kras:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po drodze na wszystkich uczestników Orszaku czekały specjalne sceny. Jeszcze na placu kościelnym została odegrana pierwsza scena zatytułowana ‘Olśnienie Mędrców’, można było zobaczyć także pałac Heroda oraz walkę dobra ze złem. Finałowa scena, biłgorajskie Betlejem, ze Świętą Rodziną znajdowało się na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury i to właśnie tam Trzej Królowie złożyli przed Dzieciątkiem Jezus swoje dary. W rolę Świętej Rodziny w tym roku wcieliła się Wioletta Ćwikła wraz z mężem, zaś Jezusa zagrała 2-miesięczna Alicja. Wioletta Ćwikła w rozmowie tłumaczyła, dlaczego postanowili wystąpić w orszaku:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wyjątkowym elementem tegorocznego Orszaku Trzech Króli był kiermasz ciast, z którego zebrana kwota 6400zł zostanie przeznaczona na leczenie i rehabilitację Piotra Kozaka, o czym informowała koordynatorka wydarzenia, wicedyrektor Katolickiego Liceum, Maria Oleszek:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Swoją wdzięczność za pomoc Piotrkowi wyrażał opiekun Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, Mirosław Kita:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na zakończenie ks. Witold Batycki udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Maria Oleszek podsumowała tegoroczny Orszak Trzech Króli podkreślając, że jest to przedsięwzięcie, które jednoczy mieszkańców całego powiatu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Orszak zakończyło wspólne kolędowanie oraz rozstrzygnięcie konkursów na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz gwiazdę betlejemską, a także słodki poczęstunek,.Dodatkową atrakcją dla każdego uczestnika była zagródka z żywymi owieczkami oraz możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Królami i Świętą Rodziną.

Organizatorem biłgorajskiego Orszaku Trzech Króli było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju we współpracy z wieloma instytucjami, parafiami, szkołami i służbami mundurowymi. Patronat medialny sprawowało Katolickie Radio Zamość.

Joanna Ferens

Zdjęcia (31)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe