Stary Dzików. XVIII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych

  • 04.02.2020, 10:12
  • Ks. Mariusz Pastuszak
Stary Dzików. XVIII Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych Ks. Mariusz Pastuszak
Już po raz 18. odbył się w Starym Dzikowie Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych.

Przybyli na Przegląd uczestnicy zaprezentowali m.in. obrzędy związane z życiem na wsi, tradycje kulturalno – religijne, czy wydarzenia, które obecnie nie są praktykowane. Ten Przegląd daje możliwość uchronienia od zapomnienia, zanikających zwyczajów i tradycji, mówi Kierownik Działu Dziedzictwa i Edukacji Kulturalnej Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Agata Hemon:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Komisja konkursowa doceniła nie tylko wybór zapomnianego obrzędu, ale także pieczołowitość w zaprezentowaniu jego najmniejszych nawet szczegółów. I w tym roku Nagroda Grand Prix i suma 1000 zł, ufundowana przez Centrum Kulturalne w Przemyślu została przyznana Zespołowi Ludowemu SONINA z Soniny za spektakl pt.: „Wesele Sonińskie – kołacz”. Wzrastająca co roku frekwencja spowodowała przeniesienie Przeglądu do większego obiektu, dodaje Starosta Lubaczowski, Zenon Swatek:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dzięki temu wydarzeniu młodsze pokolenie ma możliwość zobaczyć tradycję tworzące życie na wsi, podsumowuje Zastepca Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” w Cewkowie, Małgorzata Madera:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Organizatorami Przeglądu byli Wójt Gminy Stary Dzików, Gminny Ośrodek Kultury w Starym Dzikowie i Centrum Kulturalne w Przemyślu, a współorganizatorem Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie.

Ks. Mariusz Pastuszak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe