Koronawirus! Instrukcja postępowania

  • 20.03.2020, 15:31 (aktualizacja 20.03.2020, 15:38)
  • Anna Niderla-Kudach
Koronawirus! Instrukcja postępowania
Jak działać w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

Z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nigdy nie powinniśmy się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u – zaleca główny inspektor sanitarny. To są miejsca, gdzie może dojść do rozprzestrzeniania się wirusa. Jak zatem powinniśmy się zachować, gdy przypuszczamy, że możemy być zakażeni?

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, to:

    - bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
    - zgłoś się do oddziału zakaźnego. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych znajdziesz na stronie: /www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali
    - zadzwoń na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca, by w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale dana osoba nie ma jeszcze objawów, pozostała w domu. Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.

Pamiętaj, NIE ZGŁASZAJ SIĘ NA SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) ani DO PRZYCHODNI POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie). Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!

 

Anna Niderla-Kudach

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe