Bł. ks. Zygmunt Pisarski

  • 24.04.2020, 12:49
  • Anna Niderla-Kudach, Joanna Mazurek
Bł. ks. Zygmunt Pisarski
24 kwietnia mija 118 rocznica urodzin błogosławionego.

W okresie II wojny światowej zostało zamęczonych 24 kapłanów, którzy pracowali na różnych placówkach duszpasterskich na terenie dzisiejszej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Tę bolesną listę otwiera bł. ks. Zygmunt Pisarski. Urodził się 24 kwietnia 1902 r. w Krasnymstawie. Dziś mija 118 rocznica jego urodzin.

Przeżył zaledwie 41 lat, ale jego kapłańska miłość do wiernych, w obronie których poświęcił życie pozostaje inspiracją. Najdłużej posługiwał w parafii w Gdeszynie – mówi biskup diecezjalny Marian Rojek.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Zygmunt Pisarski pracował kolejno w Modliborzycach, Soli, Zamchu, Trzęsinach, Perespie, a jak się okazało ostatnią jego parafią była parafia pounicka pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie, w której objął probostwo 1 września 1933 roku. Była to parafia zamieszkała przez kilka narodowości: Polaków, Ukraińców i Żydów.

Pasterz naszej diecezji bp Marian Rojek podkreślił, że błogosławiony szanował drugiego człowieka, niezależnie od jakichkolwiek różnic.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jesienią 1939 r. do Gdeszyna wkroczyli Niemcy. Wkrótce potem ks. Pisarskiemu zabrano klucze do kościoła, który zamieniono na cerkiew prawosławną. W tej sytuacji urządził on kaplicę na plebanii, skąd także usiłowano księdza usunąć, lecz miejscowi katolicy do tego nie dopuścili. Odtąd wszystkie nabożeństwa dla nich były sprawowane w tejże kaplicy.

W 1942 r. Polaków zamieszkałych w Gdeszynie i okolicy dotknęły wysiedlenia. Okupanci wywierali coraz większy nacisk także na ks. Pisarskiego, aby opuścił parafię. Życzliwi parafianie radzili księdzu wyjechać. On jednak odmówił opuszczenia swoich wiernych. Dniem największej próby i ofiary dla ks. Pisarskiego był 30 stycznia 1943 r. Ksiądz Pisarski został zamordowany przez gestapo. Zginął, ponieważ nie chciał wydać sowieckich partyzantów.

Warto pamiętać, że bł. ks. Zygmunt Pisarski ma swój szlak turystyczno-pielgrzymkowy w Krasnymstawie. Jednym z inicjatorów powstania szlaku był Zbigniew Atras.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ks. Zygmunt Pisarski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników. W naszej diecezji relikwie w bł. ks. Zygmunta Pisarskiego znajdują się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdeszynie.

 

Anna Niderla-Kudach, Joanna Mazurek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe