Zmarł ostatni łukowski dunajnik

  • 06.06.2020, 07:29 (aktualizacja 06.06.2020, 07:33)
  • Joanna Ferens
Zmarł ostatni łukowski dunajnik
Ten rok nie jest łaskawy dla kultury łukowskiej, bowiem 1 czerwca 2020 roku w wieku 89 lat odszedł Stanisław Ciepla – niezapomniany łukowski dunajnik, chórzysta, wielki społecznik, podpora straży pożarnej.

W 1985 roku, podczas festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Stanisław Ciepla zdobył I miejsce, tj. Złotą Basztę Kazimierską – wyjaśniała dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dunajowanie to rodzaj kolędowania z okolic Biłgoraja, który polega na grupowym śpiewaniu tzw. kolęd życzących. Stanisław Ciepla przez całe życie starał się promować i rozgłaszać łukowskie dunajowanie, które jest unikatowe na skalę Polski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Stanisław Ciepla uczył również tego zwyczaju dunajowania młode pokolenie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

To niepowetowana strata dla kultury i tradycji powiatu biłgorajskiego – dodaje dyrektor Kubów:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W tej chwili złożona została dokumentacja, by wpisać dunajowanie łukowskie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Joanna Ferens

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe