Ostatni dzwonek na zwolnienie ze składek

  • 16.06.2020, 10:38
  • Joanna Mazurek
Ostatni dzwonek na zwolnienie ze składek
Jeszcze tylko do końca czerwca przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski o zwolnienie ze składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas wnioski wpłynęły od 2/3 spośród wszystkich płatników z województwa lubelskiego.

72 tysiące – tylu przedsiębiorców z Lubelskiego zgłosiło się dotychczas do ZUS w sprawie umorzenia składek za marzec, kwiecień lub maj. To znaczy, że ze zwolnienia z opłacania składek chce skorzystać aż dwóch na trzech płatników z regionu. ZUS umarza im składki za każdy miesiąc z osobna. Do 10 czerwca kwota umorzeń za marzec i kwiecień sięgnęła w województwie lubelskim niemal 303 mln złotych, z czego 85 mln złotych w samym Oddziale ZUS w Biłgoraju. Kwota cały czas rośnie, bo pracownicy ZUS prowadzą wiele postępowań wyjaśniających w sprawie wniosków, które zawierały błędy.

Co trzeba zrobić, żeby być zwolnionym z składek, wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS-u w województwie lubelskim.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Umorzenie składek przysługuje kilku grupom płatników. Z całkowitego lub częściowego zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj korzystają: prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekraczał 15 681 zł; spółdzielnie socjalne i płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 49 osób.

Natomiast umorzenie całości składek za kwiecień i maj przysługuje prowadzącym działalność, których przychód był wyższy niż 15 681 zł, ale za to dochód nie przekraczał 7 tys. zł. Z ulgi skorzystają również firmy na „uldze na start”, jeśli mieszczą się w kryterium przychodu lub dochodu.

Joanna Mazurek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe