II etap modernizacji zalewu

  • 24.06.2020, 14:31 (aktualizacja 25.06.2020, 14:03)
  • Małgorzata Zaręba
II etap modernizacji zalewu
Projektem zagospodarowania przestrzennego wokół zalewu zajmuje się Wydział Inwestycji Miejskich w Zamościu. Umowa między Miastem Zamość a wykonawcą prac – firmą APIS POLSKA Sp. z o.o. z Jarosławia, została podpisana 23 czerwca, zatem niebawem wykonawca zadania rozpocznie kolejne prace.

Szczegółowy zakres zadania obejmuje m.in. budowę ścieżki pieszo-rowerowej z uwzględnieniem przejść dla płazów. Trasa ścieżki poprowadzi od skrzyżowania ulic Droga Męczenników Rotundy i ulicy Altanowej, w pasie drogowym ulicy Altanowej w kierunku kanału odpływowego z zalewu. Ścieżka poprowadzi przez wzdłuż południowego skraju lasu, w kierunku ulicy Lipskiej. Przy dojściu do istniejącego obwałowania zalewu zaprojektowano pomost obserwacyjny. W planach jest również m.in.
- budowa parkingu,

- nasadzenie zieleni ozdobnej,

- wykonanie oświetlenia wzdłuż ścieżki pieszo- rowerowej i na parkingach,

- wykonanie elementów małej architektury jak np. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice: edukacyjno-przyrodnicze, informacyjne, infokioski.

Przy zalewie staną również kontenery socjalne z szatnią, umywalnią i wc, a obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dachu obiektów będą zainstalowane panele fotowoltaiczne. Jak zagospodarowana zostanie infrastruktura zamojskiego zalewu informuje dyrektor zamojskiego OSiR Mateusz Ferens.

loadingŁaduję odtwarzacz...

To nie koniec nowości, bo dla sympatyków przyrody, a więc obserwatorów dziko żyjących zwierząt i ptactwa powstanie punkt obserwacyjny. Tak, więc na trasie ścieżki pieszo-rowerowej będzie można się zatrzymać, by choć na chwilę poobserwować przyrodę i miejski krajobraz. Na terenach wokół zalewu będzie utworzona remiza dla zwierząt, która będzie pełnić rolę arboretum. Remiza będzie stanowić swego rodzaju punkt obserwacyjny, a życie zwierząt dziko żyjących będzie można podglądać przez kamerę szybkoobrotową. Jakie prace zostały już wykonane informuje Mateusz Ferens.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W połączonych zalewach doprowadzona została woda, a wkrótce wykonawca przystąpi do kolejnego, drugiego etapu modernizacji obiektu, o czym informuje Andrzej Wnuk prezydent Miasta Zamość.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na zrealizowanie zadania wykonawca ma czas do 30.06 przyszłego roku., a wartość umowy wynosi 5.710.027,81 zł brutto. Projekt pn. „Zwiększenie dostępności zalewu miejskiego w Zamościu jako miejsca aktywnej rekreacji w sąsiedztwie zamojskiego zespołu staromiejskiego” jest dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Oś Priorytetowa 7 Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, Działanie 7.3 Turystyka przyrodnicza. Całkowita wartość projektu: 8 185 565,32 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: 5 639 691, 41 zł. Ze względu, iż zalew jest placem budowy dla plażowiczów w tym roku będzie on zamknięty. Osoby chcące schłodzić się w upalne dni będą mogły skorzystać z okolicznych kąpielisk wodnych, które czynne będą w okresie wakacji. W Zamościu można także pływać na krytej pływalni przy ul. Zamoyskiego 62A, gdzie ze względu na epidemię koronawirusa jednocześnie na obiekcie może przebywać 34 osoby.

Małgorzata Zaręba

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe