Znamy laureatów projektów edukacyjnych ZUS

  • 02.07.2020, 08:28
  • Joanna Ferens
Znamy laureatów projektów edukacyjnych ZUS
Mimo niesprzyjających warunków związanych z epidemią, uczniowie z kilkudziesięciu szkół w województwie lubelskim wzięli udział w projektach edukacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o olimpiadę o ubezpieczeniach społecznych i ‘Projekt z ZUS’. Znamy już laureatów.

Olimpiada o ubezpieczeniach społecznych

Co roku ZUS organizuje olimpiadę dla uczniów szkół średnich, w której młodzi ludzie sprawdzają swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych: składkach, zasiłkach, emeryturach i prowadzeniu firmy. W minionym roku szkolnym w konkursie uczestniczyło prawie 1300 uczniów z 55 szkół województwa lubelskiego. Organizację finału olimpiady, który miał odbyć się w kwietniu, pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Ale nie przeszkodziło to w wyłonieniu finalistów w województwach. Po raz pierwszy w historii konkurs odbył się przez internet. 19 czerwca o tej samej godzinie wszyscy uczestnicy przystąpili do testu o ubezpieczeniach społecznych na platformie testportal.pl. Mieli pół godziny, by odpowiedzieć na 25 pytań, które większość Polaków uznałaby za bardzo trudne. Uczniowie przygotowywali się do testów na podstawie materiałów z ‘Lekcji z ZUS’.

W tym roku w województwie lubelskim najwięcej punktów w teście uzyskali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Tuż za nimi – na miejscu drugim – uplasowały się uczennice Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju: Weronika Garbacz, Mariola Pac i Nela Mróz. Do udziału w olimpiadzie przygotowywał je ich nauczyciel, Adam Larwa.

‘Projekt z ZUS’ dla uczniów podstawówek

Tymczasem uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w ‘Projekcie z ZUS’. W jego ramach młodzi ludzie przygotowują komiks, plakat lub film, który wyjaśnia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. W projekcie uczestniczyli uczniowie z piętnastu szkół z powiatu biłgorajskiego i jednej z powiatu krasnostawskiego, w sumie ponad 400 osób. Projekt przerwała epidemia, jednak część uczniów zdążyła ukończyć prace. – Kreatywność uczniów była przeogromna, dlatego wybór tych najciekawszych prac był dla komisji niełatwym zadaniem. Rozmiary, staranność i pomysłowość wykonanych prac były imponujące – mówi Marta Woźnica z Oddziału ZUS w Biłgoraju.

Pierwsze miejsce w kategorii ‘plakat’ zajął Mateusz Palka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju; drugie miejsce – Aleksandra Piechowska ze Szkoły Podstawowej w Jaślikowie, a na miejscu trzecim uplasowały się (z równym wynikiem): Agnieszka Paczwa i  Dominika Zaremba ze Szkoły Podstawowej w Zamchu oraz Natalia Gałka ze Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej.

W kategorii ‘komiks’ najlepsza praca należała do uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielku: Gabrieli Zawadzińskiej, Oliwii Tadry, Dariusza Kulika i Przemysława Wróbla. Natomiast drugie miejsce w tej kategorii zajęła Katarzyna Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Gródkach.

Przed zakończeniem roku szkolnego przekazaliśmy do szkół dyplomy i drobne upominki dla wszystkich uczniów, którzy aktywnie wzięli udział w konkursie i wykazali się dużą dojrzałością przy realizacji projektu. Ogromne podziękowania składamy nauczycielom-opiekunom projektu, którzy przeprowadzili lekcje o ubezpieczeniach społecznych i czuwali nad poprawnością merytoryczną prac konkursowych – dodaje Marta Woźnica.

Zarówno ‘Projekt z ZUS’ dla podstawówek, jak i olimpiada z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych dla uczniów szkół średnich wrócą z nową edycją w kolejnym roku szkolnym. Szczegółowe informacje o projektach edukacyjnych ZUS są na www.zus.pl.

 

/Inf. nadesłana - Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim)

Joanna Ferens

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe