Spotkanie autorskie w Soli

  • 17.09.2020, 19:16
  • Joanna Ferens
Spotkanie autorskie w Soli
Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju z/s w Soli, zaprosił Renatę Piątkowską na spotkanie autorskie, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Pasiaka w Soli.

Uczniowie III kl.  15 września 2020 r. uczestniczyli w spotkaniu autorskim ze znaną i uwielbianą przez wszystkie dzieci pisarką Renatą Piątkowską. Dorobek literacki pisarki liczy ponad 40 wydanych książek dla dzieci. Szczególną uwagę autorka poświęciła książkom,’ Z przysłowiami za pan brat’, ‘ Mądra głowa zna przysłowia’, tym samym zapoznając dzieci z pojęciami: przysłowie, zwyczaj, przesąd. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi ‘ co to znaczy mieć z kimś na pieńku’ , ‘mieć węża w kieszeni’. Pani Renata  przybliżając swoją książkę ‘ Gdyby jajko umiało mówić’ , opowiedziała również o tradycjach i zwyczajach, taki jak:’ śmigus-dyngus’, prima a aprilis. Dzieci zostały poddane także testowi ze znajomości przysłów, które doskonale znały.   Twórczość autorki wyróżnia się niezwykłym humorem, bo jak sama mówi, że ‘zależy Jej  na tym aby dzieci były wesołe i śmiały się od ucha do ucha’. W spotkaniu towarzyszyła jej lektorka Malwina Kożurno, która czytała fragment  książki ‘Gdyby jajko umiało mówić’, jej interpretacja była fenomenalna, dlatego dzieciaki słuchały z wielką uwagą, od czasu do czasu wybuchając gromkim śmiechem. Pisarka uświadomiła dzieciakom, jak ważne jest czytanie książek, które przyczynia się do rozwoju wyobraźni i osobowości człowieka oraz wzbogacenia słownictwa, a tym samym zachęcała do odwiedzania bibliotek – dodaje Zofia Nizio dyrektor Biblioteki w Soli. Na zakończenie spotkania dzieci zadawały  przeróżne pytania: jak długo pisze się jedną książkę,  kiedy zaczęła pisać, skąd bierze pomysły itp. , była możliwość zakupu książek  z dedykacją i autografem. Współorganizatorem spotkania była Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Pasiaka w Soli. Ze względu na pandemię COVID-19 w imprezie udział wzięła tylko jedna klasa przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Twórczość Renaty Piątkowskie pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą bawią i wychowują. Wiele tytułów Jej  książek znajduję się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za swoją książkę ‘ Wieloryb’, podejmującą  problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego , natomiast za ‘ Na wszystko jest sposób’ II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Wojewódzką im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Instytutu Książki w Warszawie w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

/Inf. nadesłana: Gminna Biblioteka Publiczna w Biłgoraju z/s w Soli/

Joanna Ferens

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe