Pamięci bohaterów

  • 19.09.2020, 15:01 (aktualizacja 19.09.2020, 15:18)
  • Joanna Mazurek
Pamięci bohaterów
W atmosferze skupienia zamościanie upamiętnili dziś (19.09) odbicie więźniów z komunistycznego więzienia przez Oddział Żołnierzy AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. „Urszula”.

Uroczystości, upamiętniające wydarzenia z 8 maja 1946 roku, rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym, a następnie odbywały się przy budynku Zakładu Karnego, mieszczącego się przy ul. Okrzei 14. Odbył się m.in. ceremoniał wojskowy, apel pamięci i salwa honorowa.
Prezes zamojskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej poseł Sławomir Zawiślak w rozmowie z naszą rozgłośnią przypomniał akcję por. Romana Szczura i jej wielkie znaczenie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chcemy uczcić pamięć bohaterów – podkreślał poseł.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystości wzięła udział krewna por. Romana Szczura ps. „Urszula”.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podczas wydarzenia odbyła się widowiskowa inscenizacja historyczna wydarzenia z 8 maja 1946 roku.

loadingŁaduję odtwarzacz...


W uroczystości upamiętniającej odbicie więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu przez Oddział Żołnierzy AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. „Urszula” wzięły udział m.in. rodziny z dziećmi.
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zorganizowanie uroczystości upamiętniających odbicie więźniów z komunistycznego więzienia w Zamościu przez Oddział Żołnierzy AK-WIN dowodzony przez por. Romana Szczura ps. „Urszula”, to wspólne dzieło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Parafii Wojskowej pw. Św. Jana Bożego w Zamościu, Zakładu Karnego w Zamościu, 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz 25. Batalionu Lekkiej Piechoty.

Joanna Mazurek

Zdjęcia (8)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe