Spotkanie z teatrem w Bukowej

  • 22.09.2020, 19:44
  • Joanna Ferens
Spotkanie z teatrem w Bukowej
W poniedziałek, 21 września w remizie OSP w Bukowej odbyło się spotkanie Zespołu śpiewaczo – obrzędowego ‘Jarzębina’ z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki.

Było to drugie z cyklu wydarzenie, które zaplanowano w ramach realizacji projektu. W Bukowej, podobnie jak wcześniej w Gromadzie, odbyły się warsztaty teatralne poprowadzone przez p. Marię Jargieło, a Zespół ‘Jarzębina’ zaprezentował widowisko obrzędowe pt. ‘Kumie zróbcie mi gromnice’. Wplecionemu w fabułę spektaklu pokazowi toczenia gromnicy towarzyszyły wszystkie wierzenia i zwyczaje związane z tą ważną świecą. Gromnica w tradycji ludowej towarzyszy człowiekowi od momentu narodzenia aż do śmierci. Poświęcona gromnica chroni rodzinę od nieszczęść, grzmotów i błyskawic, odstrasza wilki, a światło gromnicy prowadzi i oświetla drogę przez całe życie. W widowisku podkreślono również wartości lecznicze przędziwa od poświęconej gromnicy i wosku wylewanego na przestrach. Widowisko ubarwiono przepięknym śpiewem archaicznych kolęd o Matce Boskiej Gromnicznej.

 

Młodzież szkolna z ogromnym zainteresowaniem, z uwagą i w skupieniu chłonęła zwyczaje dawnej wsi, podziwiając wnętrze izby wiejskiej i grę aktorską swoich babć i dziadków oraz kolegów ze szkoły: Milenki i Patryka, biorących udział w sztuce.

 

Warsztaty zorganizowano w ramach projektu ‘Teatr obrzędowy przekaźnikiem tradycji’ dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie ‘EtnoPolska 2020’.

 

/Inf. nadesłana/

Joanna Ferens

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe