Stary Lipowiec. Zawołani po imieniu

  • 09.10.2020, 07:34
  • Joanna Ferens
Stary Lipowiec. Zawołani po imieniu
W starym Lipowcu w Gminie Księżpol upamiętniono mieszkańców, którzy w czasie II wojny światowej udzielili pomocy młodej Żydówce, Icie Becher, za co zostali bestialsko zamordowani. Uroczystości odbyły się (08.10) w kaplicy pw. św. Królowej Jadwigi w Starym Lipowcu, a ich głównym organizatorem był warszawski Instytut Pileckiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św,, którą w intencji ofiar tragedii czyli rodziny Kusiaków oraz osób, które przypadkowo przebywały w ich domu, tj. Katarzyny Grochowicz, Anastazji Kusiaka, Romana Kusiak, Franciszka Kusiaka, Katarzyny Rybak i Jana Zaręby odprawił ks. Adam Sobczak, proboszcz parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu ‘Zawołani po imieniu’, zainicjowanego przez wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O szczegółach projektu informował dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W czasie II wojny światowej nawet najdrobniejsza pomoc Żydom była karana brutalną śmiercią – dodaje dr Kozłowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Musimy pamiętać o ofierze zwyczajnych osób, które nie bały się pomagać drugiemu człowiekowi – podkreślała wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Takie uroczystości uświadamiają nam, jak ważna jest pamięć i prawda historyczna – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tamte tragiczne wydarzenia pamięta jedna z niewielu żyjących już świadków mordu, Karolina Borowiec:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Małgorzata Kusiak, synowa Józefa Kusiaka, który stracił wówczas całą rodzinę, tłumaczyła, że ta uroczystość to ogromne przeżycie i możliwość przypomnienia tamtej tragedii:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się w miejsce, gdzie kiedyś stał dom zamordowanej rodziny Kusiaków. Tam odsłonięto pamiątkową tablicę, na której widnieją nazwiska mieszkańców Starego Lipowca i Aleksandrowa. Uczczono ich pamięć minutą ciszy, był również czas na okolicznościowe wystąpienia. Na zakończenie przy pomniku złożono kwiaty.

Organizatorami uroczystości w Starym Lipowcu był Instytut Pileckiego pod nadzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Powiatem Biłgorajskim i Gminą Księżpol.

Joanna Ferens

Zdjęcia (43)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe