Biłgoraj. Akcja ‘Widzę Cię’

  • 21.11.2020, 07:34 (aktualizacja 21.11.2020, 07:36)
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Akcja ‘Widzę Cię’
W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich Starostwo Powiatowe w Biłgoraju rozpoczyna akcję pt. ,,Widzę Cię’ , której celem jest poprawa widoczności na drogach mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego i ograniczenie wypadków z ich udziałem.

W ramach akcji ,,Widzę Cię’ pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju będą rozdawać interesantom odblaski, wszystko po to by każdy z Nas był widoczny  i bezpieczny na drodze.

 

– Dzięki akcji ‘Widzę Cię’ chcemy realnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, w tym z udziałem najmłodszych. Jeśli jesteśmy widoczni na drodze, stajemy się znacznie bardziej bezpieczni. Wystarczy przypiąć odblask do plecaka szkolnego lub założyć na rękę. Taka mała rzecz – odblask, w pewnych sytuacjach może okazać się bezcenny i uchronić nas przed wypadkiem, dlatego też w ramach akcji pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju mają dla Państwa przygotowane odblaski. Każda osoba, która będzie załatwiać sprawy w Starostwie dostanie za darmo  taki odblask - mówi Katarzyna Kobel, pracownik starostwa.

 

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Na nieoświetlonej jezdni, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zwracamy się z prośbą  zarówno do pieszych, jak i rowerzystów o  zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z ‘odblasków’ to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze. Przy słabej widoczności, bez elementów odblaskowych, pieszy jest widoczny dla kierowcy na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie 20-30 metrów. Przy prędkości 90 km/h, kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie mieć możliwości reakcji widząc pojawiającego się pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli dużo szybciej. To może uratować pieszemu życie.

/Inf. nadesłana/

Joanna Ferens

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe