Bezcenne pamiątki

  • 10.08.2020, 09:00 (aktualizacja 16.12.2020, 09:05)
  • Joanna Mazurek
Bezcenne pamiątki
Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zaprasza 14 sierpnia 2020 r. na spotkanie i otwarcie wystawy czasowej, promujące realizację zadania „Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie”, zrealizowanego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych, dofinansowanego ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum na wykonanie działania w latach 2019-2020 otrzymało dotację w kwocie 60000 zł (2019 - 28000 zł; 2020 - 32000 zł), co umożliwiło przeprowadzenie prac konserwatorskich przy 83 obiektach, wchodzących w skład zespołu Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie, które zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie czasowej. Dzięki przeprowadzonemu przedsięwzięciu udało się uratować dokumenty, plany miasta Hrubieszowa, a także projekty infrastruktury drogowej, które są niewątpliwie cennym źródłem historycznym związanym z działalnością Armii Krajowej na ziemi hrubieszowskiej.

Wykonane prace konserwatorskie pozwoliły zabezpieczyć obiekty przed dalszymi procesami degradacyjnymi, i w znaczącym stopniu wpłynęły na ich stan zachowania, umożliwiając ich ekspozycję, udostępnianie, a także właściwe przechowywanie.

W spotkaniu promocyjnym połączonym z otwarciem wystawy czasowej zapowiedział swój udział dr inż. Leszek Gardyński prof. PL, który podarował obiekty do zbiorów hrubieszowskiego muzeum.

Joanna Mazurek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe