Ksiądz Michael McGivney włączony w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego

  • 17.12.2020, 08:02
  • Łukasz Kot
Ksiądz Michael McGivney włączony w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego
„Był budowniczym mostów i stronił od murów”

Papież Franciszek włączył 31 października br. założyciela Rycerzy Kolumba księdza Michaela McGivneya w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Jego liturgiczne wspomnienie Kościół będzie obchodził 13 sierpnia. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1997 roku. W maju 2020 roku papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem amerykańskiego kapłana żyjącego w drugiej połowie XIX wieku. Mszę św. beatyfikacyjną koncelebrował arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który uczestniczył w uroczystości w imieniu Rycerzy Kolumba z Polski i Ukrainy również Rycerz Kolumba. Mówi Adam Maślany Wielki Rycerz w radzie zamojskiej Rycerzy Kolumba im. św. Tomasza Apostoła przy parafii katedralnej w Zamościu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Postulatorzy procesu podkreślają, że nowy błogosławiony może być przede wszystkim patronem wszystkich duszpasterzy zatroskanych o los swoich wiernych. Kard. Tobin zaznaczył to również w swojej homilii. „Życie błogosławionego ks. McGivneya jest ilustracją tego niezwykle bliskiego kontaktu kapłana z rodzinami i życiem swoich parafian” – powiedział i podkreślił, że „parafia ks. Michaela nigdy nie ograniczała się do nazwisk wpisanych w parafialnych księgach. Nie obce mu były więzienia i szpitale”. „Był budowniczym mostów i stronił od murów” – zaznaczył przedstawiciel Ojca Świętego. Michael McGivney urodził się w 1852 r. Jako szesnastolatek wstąpił do seminarium a po czterech altach przyjął święcenia kapłańskie. Wyróżniał się ogromną wrażliwością na ludzkie cierpienie, troszczył się o powierzonych mu ludzi, a jego postawa ukazywała ludziom Boże miłosierdzie. Jako proboszcz wyprzedził swą epokę, angażując świeckich w działalność i życie parafii. W 1882 r. stworzył Rycerzy Kolumba. Zmarł w 1890 r. Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, arcybiskup Wacław Depo.

Łukasz Kot

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe