Jak dawniej świętowano?

  • 21.12.2020, 14:45
  • Anna Niderla-Kudach
Jak dawniej świętowano?
Dawniej Boże Narodzenie wyglądało zupełnie inaczej.

Święta były przede wszystkim skromniejsze. Stoły nie były tak suto zastawione, a choinek nie zdobiły szklane bombki i elektryczne świeczki. Wigilijną wieczerzę rozpoczynał gospodarz domu – wspomina pani Maria z Białowoli koło Zamościa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Inaczej też brzmiały dawne życzenia.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dziś stoły uginają się od wigilijnych dań. Dawniej też nikt głodny po wigilii nie był. Było bardzo uroczyście, choć mniej wystawnie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W dawnych wiejskich domach każdy gospodarz miał dobytek. Ważnym elementem wigilijnego obrzędu było zanoszenie opłatka zwierzętom.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na święta Bożego Narodzenia nie mogło zabraknąć choinki. Ta jednak inaczej była dekorowana niż współcześnie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dawniej w dzień Wigilii zalecane było zachowanie postu. Tego dnia należało powstrzymać się od kłótni i nie wyrządzać nawzajem przykrości, przebaczać urazy i być uśmiechniętym, a pierwszym mile widzianym w progu gościem był mężczyzna. Więcej na temat dawnego świętowania bożonarodzeniowego w naszym przedpołudniowym programie we wtorek 22.12.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe