Uroczystość Objawienia Pańskiego

  • 05.01.2021, 09:01
  • Anna Niderla-Kudach
Uroczystość Objawienia Pańskiego Pixabay.com
6 stycznia w Kościele obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Święto Trzech Króli.

Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół, a pierwsze jej ślady pochodzą z III wieku.

W Trzech Mędrcach ze Wschodu Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, Mesjasz, na którego od wielu wieków czekał z utęsknieniem naród wybrany.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przybyli do Bożego Dzieciątka Mędrcy złożyli Mu pokłon. Jak rozumieć gest mędrców wyjaśnia biblista, ks. Sławomir Korona.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mędrcy ze Wschodu przynieśli Dzieciątku cenne dary: złoto, kadzidło i mirrę.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele święcona jest kreda, kadzidło i woda. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania litery K/C+M+B oraz aktualny rok. Litery te, interpretuje się jako inicjały trzech króli, chociaż po łacinie jest to skrót od błogosławieństwa: Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi!

W ten sposób chrześcijanie, znacząc poświęconą kredą drzwi swoich mieszkań, proszą Chrystusa o błogosławieństwo, a także publicznie wyznają swoją wiarę.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe