Ratujmy miejsca pamięci!

  • 26.01.2021, 10:29
  • Anna Niderla-Kudach
Ratujmy miejsca pamięci! Krzysztof Wojciechowski
Wiele miejsc walk i męczeństwa, grobów bohaterów czeka na godne upamiętnienie.

Styczniowa rocznica wybuchu największego zrywu niepodległościowego XIX wieku przypomniała nam, jak wiele jest miejsc, o których już zapomniano lub o których przypominamy sobie zbyt rzadko. Z pewnością należą do nich mogiły zapomnianych bohaterów walk o niepodległość Polski.

Utworzenie katalogu grobów osób walczących o suwerenną Polskę oraz możliwość otrzymania wsparcia finansowego na wyremontowanie i utrzymanie tych mogił – to główne założenia ustawy, która weszła w życie na początku 2019 roku. Mówi podążający śladami poległych bohaterów, pasjonat historii - Krzysztof Wojciechowski.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Osoby fizyczne oraz organizacje społeczne mogą składać wnioski do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie kosztów opieki nad rodzinnymi grobami żołnierzy i powstańców zmarłych w czasie walk, ale również tych, którzy je przeżyli i zmarli w czasie pokoju. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest wpis grobu do specjalnej ewidencji oraz podpisanie odpowiedniej umowy z IPN.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Szczegóły dotyczące obszarów działania ustawy oraz możliwości uzyskania dotacji dostępne są na stronie IPN [patrz tutaj].

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wnioski można składać listownie bądź osobiście w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Centrali IPN w Warszawie lub w Oddziałowych Biurach Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

 

 

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe