Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

  • 16.02.2021, 12:27 (aktualizacja 16.02.2021, 12:37)
  • Joanna Suszko
Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich
Pierwszy piątek Wielkiego Postu (19.02) przeżywamy w Kościele w Polsce jako Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel Ojca świętego Franciszka.
Modlitwę i pokutę w tej intencji odbywać będziemy także w naszej diecezji. Zachęca do tego biskup diecezjalny, a także kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu, ks. Michał Maciołek, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Modlitwie w intencji wykorzystywanych seksualnie małoletnich, w tym wykorzystywanych przez niektórych duchownych, w piątek (19.02) w Katedrze Zamojskiej będzie przewodniczył Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek. O godz. 15.15 rozpocznie się koronka do Bożego Miłosierdzia, a o 15.30 sprawowane będzie nabożeństwo Drogi krzyżowej. Na tę okazję zostały przygotowane specjalne rozważania.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dodajmy, że modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia i Drogę krzyżową w tej intencji będziemy transmitować na naszej antenie.

Dzień modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele przeżywany jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu od 2016 r. Modlitwa jest pierwszą z wielu czynności jakie podejmuje Kościół Katolicki, aby pomóc osobom pokrzywdzonym.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warto dodać, że  w naszej diecezji istnieje urząd delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży, który zajmuje się udzielaniem informacji i właściwej pomocy ofiarom nadużyć seksualnych przez duchownych w naszej diecezji. Funkcję tę pełni ks. dr Michał Maciołek.

Korzystać można także z pomocy, porady duchowej oraz posługi duszpasterza osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele. Tę funkcję sprawuje ks. Adam Sobczak, proboszcz parafii w Majdanie Starym.

Każdy przypadek wykorzystania seksualnego nieletnich należy zgłaszać. Na stronie internetowej diecezji w zakładce 'Kuria” można znaleźć kontakt do delegata.

Joanna Suszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe