Biłgoraj. Pamięci Niezłomnych

  • 02.03.2021, 07:08 (aktualizacja 02.03.2021, 07:12)
  • Joanna Ferens
Biłgoraj. Pamięci Niezłomnych
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj, Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju oraz środowiska prawicowe Ziemi Biłgorajskiej zorganizowały (01.03) uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie rozpoczęło się przy pomniku ofiar NKWD i UB w Biłgoraju, gdzie zostało zaprezentowane krótkie wystąpienie historyczne dotyczące przykładowych losów żołnierzy wyklętych i ich rodzin z Biłgoraja, a o szacunku i pamięci względem żołnierzy mówił Tomasz Książek, prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Następnie zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze przed pomnikiem ofiar NKWD i UB oraz  przy budynku Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była msza św. w kościele Chrystusa Króla, którą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych sprawował ks. Radosław Sokołowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Joanna Ferens

Zdjęcia (19)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe