Pogrzeb żołnierza niezłomnego kpt. Romana Szczura

  • 04.03.2021, 22:23 (aktualizacja 04.03.2021, 22:43)
  • Justyna Przeszło
Pogrzeb żołnierza niezłomnego kpt. Romana Szczura
W czwartek (04.03) odbył się uroczysty państwowy pogrzeb doczesnych szczątków polskiego patrioty, żołnierza niezłomnego śp. kpt. Romana Szczura.

Do tej pory jego szczątki znajdowały się w nieznanym miejscu. Po 71 latach zostały odnalezione i pochowane w kryptach pod bazyliką św. Antoniego w Radecznicy. Tego dnia przy trumnie żołnierza niezłomnego zgromadzili się posłowie, wojewoda lubelski Lech Sprawka, władze gminne i przedstawiciele władz samorządowych.

23 stycznia 1950 roku odbyła się egzekucja kpt. Romana Szczura, przed którą prokurator udzielił zezwolenia na napisanie krótkiego listu pożegnalnego przez skazańca. Jego fragment przytoczył obecny na uroczystości wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Po II wojnie światowej kiedy ojczyzna nasza znalazła się w szponach systemu antykomunistycznego, w obronie jej wolności stanęli żołnierze niezłomni, poświęcając za nią swoje szczęście rodzinne, zdrowie, a nawet życie. Wśród nich był kpt. Roman Szczur, podkreślił w homilii bp Mariusz Leszczyński.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki zaznaczył, że uroczystości pogrzebowe kpt. Romana Szczura są dla nas kolejną lekcją historii i patriotyzmu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

To z inicjatywy śp. Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta powstało Narodowe Święto Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, podkreślił Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystości pogrzebowej nie mogło zabraknąć bliskich kpt. Romana Szczura. Obecna była Jadwiga Mazurek, jego stryjeczna wnuczka. Wbrew pozorom wyznała, że dla rodziny zmarłego to bardzo radosny dzień, ponieważ spełniło się zobowiązanie wobec naszego narodowego bohatera.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kpt. Roman Szumski vel. Szczur ps. "Urszula" to bohater polskiego podziemia. 8 maja 1946 roku dokonał brawurowej akcji rozbicia więzienia w Zamościu, uwalniając 301 więźniów. Zamordowany w 1950 roku. Dziś żegnamy go z godnością. Musiał na to czekać 71 lat.

Justyna Przeszło

Zdjęcia (53)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe