Aleksandrów. Rodzinna Zabawa Językowa

  • 05.03.2021, 06:48 (aktualizacja 05.03.2021, 06:51)
  • Joanna Ferens
Aleksandrów. Rodzinna Zabawa Językowa
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma ono w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie włączając się w popularyzowanie wiedzy o języku ojczystym zaprosiła całe rodziny z dziećmi w wieku od 5 do  10 lat z terenu gminy Aleksandrów do Rodzinnej Zabawy Językowej.

 

Celem tego działania było zachęcenie rodziców do rozmowy z najmłodszymi o frazeologizmach i przysłowiach. Dzieci w ten sposób poznawały odniesienia powiedzeń i przysłów do zjawisk przyrodniczych oraz społecznych, ale również rozwijały język poszerzając go o słowa, które są rzadko używane we współczesnym języku. Od 3 do 18 lutego 2021 r. na fanpage’u biblioteki na facebooku pojawiały się pytania dotyczące związków frazeologicznych i przysłów oraz fotografie przedstawiające książki dla dzieci z zakresu tej tematyki, które można było zarezerwować i wypożyczyć.

 

Były też propozycje tytułów, które w zabawny sposób, najczęściej poprzez wierszyki i proste ćwiczenia logopedyczne pomogą dzieciom nauczyć się poprawnie wymawiać głoski i słowa. Kolejnym polem aktywności było to, że dzieci w wieku 5 - 10 lat wykonywały prace plastyczne na podstawie powiedzeń lub przysłów. Rodziny zbierały serduszka za wykonanie poprawnie kolejnych działań czyli: udzielnie poprawnej odpowiedzi na pytanie, rysunki, rezerwację i wypożyczenie książek. Udział w zabawie wzięło 12 rodzin.

 

Tytuł Mistrzów Języka Polskiego i nagrodę główną otrzymała Rodzina Bździuchów z Aleksandrów Trzeciego. Uczestnicy podczas rodzinnego poznawania frazeologizmów oraz przysłów, w które tak bardzo bogata jest polszczyzna korzystali z książek znajdujących się w bibliotece. Zaangażowanie rodziców w to działanie świadczyło o dużej dbałości o edukację swoich dzieci. 

 

Najczęściej, aby fajnie spędzić czas nie trzeba nam drogich gadżetów, wystarczy wspólnie spędzony czas i trochę kreatywności. Przygotowana przez bibliotekę aktywność zachęcała do rodzinnej edukacji poprzez zabawę. Stosowanie przysłów czy powiedzeń daje okazję do poznawania naszej kultury, tradycji oraz historii naszego kraju. Doceniajmy wyjątkowość języka polskiego.

 

/Inf. nadesłana/

Joanna Ferens

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe