Dziś uroczystość świętego Wojciecha

  • 23.04.2021, 07:47
  • Joanna Suszko/Ewa Monastyrska
Dziś uroczystość świętego Wojciecha
Dziś w Kościele przeżywamy uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.

Warto dodać, że w naszej diecezji obecnością relikwii św. Wojciecha od trzech lat cieszy się m.in. parafia pw. NSPJ w Tomaszowie Lubelskim. Podczas uroczystego wprowadzenia relikwii biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek podkreślał, że z pozoru trudne życie świętego świadczyło o jego wielkiej odwadze.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Św. Wojciech stał się patronem Kościoła w Polsce. Jego kult szybko ogarnął Węgry, Czechy oraz kolejne kraje Europy. Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski.

Przypomnijmy, że dziś z racji uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Joanna Suszko/Ewa Monastyrska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe