Rocznica objawień fatimskich

  • 13.05.2021, 11:47
  • Anna Niderla-Kudach
Rocznica objawień fatimskich Santuario-fatima.pt
13 maja 1917 roku Matka Boża ukazała się trójce portugalskich dzieci.

13 maja 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, rządy w Portugalii sprawował antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, Matka Boża zaczęła się ukazywać trojgu wiejskim dzieciom. Były to 10-letnia Łucja, 7-letnia Hiacynta i 9-letni Franciszek.

Poczynając od 13 maja, w kolejnych miesiącach, Maryja prosiła dzieci, by codziennie odmawiały różaniec w intencji pokoju, aby przyjmowały cierpienia jako zadośćuczynienie za grzechy i nawrócenie grzeszników. Maryja przyszła wtedy i nadal przychodzi do nas jako zatroskana o los swoich ziemskich dzieci Matka. Jej troska o człowieka ma swoje umocowanie w Ewangelii – mówi teolog, o. Marek Kotyński.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Maryja, jako Ta, która najlepiej zna serce swojego Syna, może nas w najlepszy sposób przyprowadzić do Jezusa – zauważa ojciec Kotyński.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Maryja jest też dla nas pierwszym świadkiem Chrystusa – dodaje teolog.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Objawienia fatimskie zakończyły się 13 października 1917 roku. Towarzyszył im do dziś nie wyjaśniony, „cud słońca” obserwowany przez 70-tysięczny tłum, który zebrał się aby towarzyszyć wizjonerom. Hiacynta i Franciszek zmarli niedługo po objawieniach - w 1920 i 1919 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował oboje 13 maja 2000, natomiast papież Franciszek kanonizował ich 13 maja 2017. Łucja wstąpiła do zakonu karmelitanek, zmarła w 2005 roku w klasztorze karmelitanek. 13 lutego 2008, w trzecią rocznicę śmierci s. Łucji papież Benedykt XVI zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, mimo że prawo kościelne wymaga upływu co najmniej pięciu lat od zgonu kandydata na ołtarze.

Szczególnie związany z objawieniami fatimskimi był papież Polak. Swoje ocalenie w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku, przypisywał opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień. Kilka tygodni później publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Dzisiaj (13.0.2021) mija 40. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II.

Anna Niderla-Kudach

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiozamosc.pl. Katolickie Radio Zamość z siedzibą w Zamościu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe